Yasaklı Meydanlar Özgürleşiyor: 1 Mayısta Taksime

KESK ve DİSK’in 1 Mayıs için İstanbul Valiliği’yle yürüttüğü görüşmeler sonuçlandı. Emekçilerin Pangaltı’da toplanıp, Taksim’e girmesi konusunda bugüne kadar taviz vermeyen Vali Muammer Güler, 1 Mayıs’a katılmak isteyenlerin Pangaltı’da toplanmasını ve daha sonra Taksim Meydanı’na girmesini kabul etti.

KESK ve DİSK adına yapılan açıklamalarda, gelinen noktanın yıllardır sürdürülen ısrarlı mücadelenin kazanımı olduğu ifade edildi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 70 örgütü temsilen yaptığı açıklamada, Avrupa’dan emek örgütü temsilcilerinin ve sol partilerin de destek verdiği kitlenin yarın Taksim Meydanı’nda olacağını söyledi.

Kontrgerilla katliamları ve sıkıyönetim uygulamalarıyla 1 Mayıs’a kapatılan Taksim Meydanı, 1980’lerden bu yana yıllardır sürdürülen kararlı mücadelenin ardından tam 31 yıl sonra yeniden emekçilerle buluşacak.

TMMOB İstanbul İKK ise TMMOB üyelerine yönelik yaptığı çağrıda “Bizler, 1Mayıs Cuma günü Taksim’deki anmalar için saat 10:00’da Pangaltı metro çıkışı önünde toplanacağız. Katılımınızı bekliyoruz.” dedi.