Tazminatları vermeyen Soma Holding patronu Alp Gürkan’ın taşınmazlarına TMSF el koydu

TMSF, Maden İş Sendikası ile protokol imzalamasına rağmen, işten atılan işçilerin tazminatını ödemeyen Soma Holding patronu Alp Gürkan’ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkardı

Soma Davası’nın 7’nci duruşmasının devam ettiği bugünlerde, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Türk-İş/Maden İşçileri Sendikası (Maden İş) ile protokol imzalamasına rağmen, işten atılan işçilerin tazminatını ödemeyen Soma Holding patronu Alp Gürkan’ın 33 milyon TL değerinde 14 taşınmazını satışa çıkardı.

Hürriyet’in haberine göre, TMSF Haziran 2014’te Korkmaz Yiğit’in borcundan dolayı Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği kömür madenini işleten Gürkan ile birlikte 10 kişinin mal varlığına tedbir kararı uygulamıştı.

Tedbir kararının gerekçesi, Korkmaz Yiğit’in TMSF’den mal kaçırmasına aracılık etmek olarak belirtilmişti. Soma işçilerinin tazminatlarının TMSF tarafından ödenmesine yönelik bir yasal düzenleme yapılmasının ardından, Gürkan’a ait 7 taşınmazı satışa çıkardı. Gürkan, TMSF ve sendika ile sulh sözleşmesi yaptı. Anlaşma yapılınca TMSF satışları geri çekti.

Maden İş ile Soma Kömürleri arasında imzalanan protokole göre Gürkan, işçilere olan 34 milyon 195 bin liralık borcunu Ekim 2015’den başlayarak 23 taksitte ödeyecekti. İlk taksit 1 milyon 248 bin 482 liraydı. Nisan 2016’da taksit 1 milyon 368 bin 735’e, Mart 2017’de de 1 milyon 939 bin 500 liraya çıkacaktı.

Gürkan’ın satışa çıkarılan 14 taşınmazıyla ilgili İhale, 3 Mayıs’ta yapılacak.

Kaynak: Sendika.Org