Soma Holding yöneticilerine açılan katliam davasında avukatlara KHK engeli
Spread the love

Soma Katliamı’nda üst sorumluluğu bulunan ancak katliamın ana davasında yargılanmayan Soma Holding yöneticileri hakkında yeni bilirkişi raporu sonrasında açılan yeni dava görüldü. Avukatların, ifade veren Soma Kömürleri A.Ş. yöneticilerinden Hayri Kebapçılar’a soru sormasına izin vermeyen hakim OHAL’de çıkarılan KHK’lere atıf yaptı: “KHK’de yetki verildi, soru sormanıza izin vermiyorum”

Soma Katliamı sonrasında haklarında dava açılmayan ancak davaya hazırlanan yeni bilirkişi raporunda katliamda sorumlu ilan edilen Soma Holding şirket yöneticileri Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve Haluk Sevinç hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Dün (13 Aralık) İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren şirket yöneticilerinden Hayri Kebapçılar’ın etüt ve projeyle ilgilendiğini, katliamla ilgili kusuru olmadığını iddia etti. Bilirkişi raporunda belirtildiği gibi genel müdür teknik yardımcısı olmadığını belirten Kebapçılar, “Soma Kömürleri A.Ş.’de tek bir görevlendirmem vardır, o da etüt ve proje müdür yardımcılığıdır. Bu nedenle benim olayın meydana gelmesinde herhangi bir kusurum yoktur” dedi.

Katliamın sorumlularına gerçekleri sormak “provokasyon” oldu
Avukat Ece Değerli’nin Kebapçılar’a yönelttiği “Bir gün işe gitmeyen işçi işten atılıyor. Siz neden haftada 2 gün işe gitmenize rağmen hiçbir işlem yapılmadı” sorusuna savcı “Bu soru ajitasyon ve provokasyon taşıyor” diyerek sorunun itiraz etti. Mahkeme başkanı ise, “Sizin burada şov yapmanıza izin vermem” diyerek soruya itirazı kabul etti.

“KHK yetki verdi, istediğimi engellerim”
Kebapçıların ifadesi sırasında katliamla ilgili kendisine soru sormak isteyen madenci yakınlarının avukatlarını mahkeme başkanı engelledi. Avukatların sorularını zaman kaybı ve duruşmayı uzatmak olarak yorumlayan mahkeme başkanına avukatlar tepki gösterdi. Avukatların soru sormaya devam etmesi üzerine “O zaman ben yetkimi kullanırım, KHK’da yetki verildi” diyen mahkeme başkanı, avukat Ece Değerli’nin sorularının reddine karar verdi.

Katliamın üst sorumluları
Soma Holding yöneticileri hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana davada soruşturma bulunmuyordu. Şirketin asıl patronu benim” diyen Alp Gürkan hakkında müşteki avukatlarının suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmış ve Alp Gürkan’ın dışında 4 şirket yöneticisi hakkında 22.11.2016 günü yine Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeni dava açılmıştı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi mevcut dava ile yeni açılan davanın birleşme ihtimalini de gözeterek yeni dosyadaki 5 sanık için ikamet yerlerinin bulunduğu mahkemelere talimat yazdı. Alp Gürkan, Hayri Kebapçılar, Mustafa Yiğit, Murat Bodur ve Haluk Sevinç hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org


Spread the love