Meslek odalarında genel kurullar devam ediyor, AKP’liler ‘birlik’ peşinde

TMMOB’ye bağlı odaların şubelerinde genel kurullar devam ediyor. AKP iktidarının güdümündeki gerici gruplar bazı odalarda liste çalışması yapıyor.

TMMOB bağlı meslek odalarında şube genel kurulları süreci devam ediyor. TMMOB’ye bağlı 24 meslek odasının şubelerinde her iki yılda bir yapılan genel kurulları İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ve daha birçok ilde yapılıyor. Meslek odalarının yönetim kurullarını belirlediği genel kurul seçimlerinde demokrat adayların yanında iktidara yakın gerici adaylardan oluşan listeler de seçime katılıyor.

Genel kurul seçim süreçlerinde AKP’li dernek ve yapılar oda yönetimlerinde yer alma çabasını ‘Birlikte Değişim Grubu’ adıyla adaylar açıklayarak başlattı. İstanbul’da İnşaat Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası seçimleri çağrı yaptılar.

‘Odamız, iktidarın sesi olmayacak’
Konuyla ilgili Politeknik’e konuşan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi YK üyesi Akan Çelik, iktidara yakın grupların dört dönemdir liste çalışması yaptığını, amaçlarının iktidarın projelerinin yarattığı ekolojik yıkımı teknik verilerle kamuoyuna duyuran bir oda yerine bu yıkımı meşrulaştıran, yıkım projelerini sevimli gösteren bir Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi yaratmak olduğunu belirtti. Bilimsel verileri halka sunmanın, gerçekleri açıklamanın, özlük haklarına sahip çıkmanın iktidarı rahatsız ettiğini bu nedenle meslek odasını iktidarın sesi gibi işletme ısrarını gösterdiklerini belirten Akan, tüm muhalefetin sesinin kısılmak istendiğini ancak mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

‘Mesleğimizi, bilimi savunmaya devam!’
Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul YK üyesi Savaş Karabulut ise, AKP’lilerin meslek odalarındaki liste çalışmalarının yeni olmadığını ancak bu yıl özellikle kamu kurumlarında, belediyelerde kendi listelerine oy verilmesi konusunda meslektaşlara baskı yapıldığını söyledi. Karabulut şu ifadeleri kullandı:

KHK’larına, yalanlarına, saldırılarına boyun eğmedik. Tüm muhalefet odaklarını yok etmek istiyorlar. 15 Temmuz sonrası kuru kuruya söyledikleri darbelere karşıyız söylemi tek başına birşey ifade etmiyor. Darbelerle hesaplaşmak için bilime, mühendisliğe ve sanata daha fazla sahip çıkmak şarttır. Bu durumda ilerici, demokrat güçlerin meslek odalarına ve derneklerine sahip çıkmak zorunluluktur. Meslek odalarını diğer tüm kurumlar gibi “tek elin altına toplanmak” için odalardaki seçim süreçlerine yükleniyorlar. Şehirlere ihanet edenlerin karşısında hukuki tüm süreçlere müdahil olan TMMOB’yi daha fazla sahiplenmek gerekiyor. Bu “susturlma” çabasının parçası olan AKP’lilerin ‘birlik’lerinin karşısında mesleğini, yaşamını, savunan bizlerin mücadelesi olacak’ ifadelerini kullandı.

TMMOB’ye bağlı odaların şube genel kurul tarihleri şöyle:


politeknik.org.tr