Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nda genel kurul yapıldı
Spread the love

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 46. Olağan Genel Kurulu 6-8 Nisan tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

TMMOB’ye bağlı odaların genel kurulları tamamlanıyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 46. Olağan Genel Kurulu 6-7 Nisan’da, yönetim kurulu ve TMMOB delege seçimleri 8 Nisan’da Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde yapıldı.

Genel Kurulda açılış konuşmalarında ülke gündemi önemli bir yer tuttu. Delegeler ve konuklar savaş politikalarının ve memleketteki demokrasi, adalet sorununun kaynağı AKP iktidarının karşısında mücadeleye devam dedi.

Genel kurulda, özellikle kadastro hizmetlerinin özelleştirilmesi için çıkarılan ‘Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Kanunu’ sonrasında uygulamada harita kadastro hizmetleri sisteminin çöküşü gündeme geldi. Kanunun çıkışında imzası olan, sistemin çöktüğünü kabul eden ve Tapu Kadastro Genel Müdürü (TKGM) görevine atanan Mehmet Zeki Adlı, harita mühendisliği çalışma alanlarında yaşanan sorunların TKGM-Oda ortak çalışmasıyla aşılabileceğini genel kurul kürsüsünden belirtmek zorunda kaldı.

Genel Kurulun 2’nci gününde, ana yönetmelikte yer alan ‘Yeni şube açılma şartları’nda değişiklik yapılması için verilen önerge tartışmalara neden oldu. İsteyen herkesin sayı aramaksızın Genel Merkez oluruyla Şube açmasını sağlayacak olan önergesi tepkiler gelmesi üzerine önerge geri çekildi. Tartışmaların ardından verilen ‘Olağanüstü tüzük kurultayı yapılsın’ önergesi ise kabul edildi.

Yeni dönemde, genç üyelerin yönetim kurulundaki ağırlığı arttı. HKMO’nun 46. Dönem YK’sı şöyle:

politeknik.org.tr


Spread the love