Kent suçu Martı Projesi’nin mimarı Hakan Kıran’dan Politeknik’e tazminat davası

İstanbul Kabataş’da devam eden Martı Projesi’nin ‘mimar’ı Hakan Kıran, proje ve kendisi hakkında politeknik.org.tr’de çıkan yazı ve haberleri gerekçe göstererek Politeknik Derneği ve Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş hakkında suç duyurusunda bulundu. Kamu yararı taşımayan, teknik olarak Kabataş’a ve İstanbul’a zarar verecek olan ve 3 yıla varan inşaatı boyunca halkın ulaşım hakkını yok sayan Martı projesine karşı çıkan Politeknik’e, ‘derneğin amacı ile bağdaşmayan açıklamalar’ yapmak ve ‘kamuoyunu yanıltmak, Hakan Kıran’ı ve projeyi itibarsızlaştırmak’ suçlaması yapıldı.

İstanbul Kabataş İskelesi’nin yerine denize dolgu, meydana beton planıyla yapılmakta olan ‘Martı Projesi’nin mimarı Hakan Kıran, tazminat talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Politeknik Derneği ve Politeknik Yönetim Kurulu (YK) Sekreteri Ersin Kiriş hakkında ‘kamuoyunu yanıltmak, Hakan Kıran’ı ve projeyi itibarsızlaştırmak’ gerekçeleriyle suç duyurusunda bulundu. Halihazırda denizyolu, karayolu, demiryolu ulaştırma araçlarının keşişim noktası olmasına karşın ‘transfer merkezi yapıyoruz’ ifadeleriyle gerekli gösterilmeye çalışılan Martı Projesi ile ilgili teknik açıklamalarla bilgilendirme yapan Politeknik, projeden derhal vazgeçilmesi çağrısı yapmış, mimar Hakan Kıran’a mesleki sorumluluklarını hatırlatmıştı. ‘Martı Projesi gereği olmayan devasa beton bir projedir ‘ diyen Politeknik, geçtiğimiz Temmuz ayında Kabataş İskelesi’nin kapatılmasıyla başlayan projenin deniz dolgusuna, kıyı çizgisini tahrip etmesine, tarihi dokuyu etkilemesine karşı çıkmıştı. Politeknik’in ‘tahribat yapar’ dediği Martı Projesi için şu an deniz kazıklarla dolduruluyor.

Gereği olmayan, ulaşıma katkı sunmayan bir projeye karşı kamu yararını savunmak meslek sorumluluğumuzdur
Politeknik, suç duyurusuna konu olan haber ve yazılarda, Kabataş İskelesi’ne yapılmak istenen Martı Projesi hakkında kamuoyuna projenin getirdiği deniz dolgusu, tarihi kıyı çizgisi ve siluete verilen zarar, beton meydan inşaatı, meydan altı ticari fonksiyon taşıyan galerilerin inşaatı hakkında bilgilendirmeler yaptı. Politeknik proje gündeme geldiği süreçte, ‘Kabataş transfer merkezi olacak’ denilerek sunulan projeye karşı halihazırda denizyolu, demiryolu ve karayolu toplu taşıma araçlarının buluşma noktası olan Kabataş İskelesi’nin rehabilite edilerek kamu yararı çerçevesinde ve halkın ulaşım hakkı engellenmeden yenilebileceğini ifade etti. Politeknik, Kıran tarafından yapılan, ‘derneğin amacı ile bağdaşmayan açıklamalar yapmak’ suçlamasının tersine dernek tüzüğünde olduğu gibi ‘meslek insanlarının bilgilerini halktan yana kullanmalarını sağlamak’, ‘herkesin insanca yaşayabileceği bir dünya yaratılmasına katkı sunmak’ ilkesine sahip çıktı ve Kabataş’ı, insanca yaşanabilir bir İstanbul’u ve halkın ulaşım hakkını savundu.

Şeffaf olmayan projeyi halka anlatmak suç değildir
Politeknik ayrıca, kamuoyundan gizlenerek, şeffaflıktan uzak bir şekilde hayata geçirilmeye çalışılan projenin bölgeye etkilerini kamuoyuna anlatabilmek adına Hakan Kıran’ın bizzat kendi sitesinden alınan görseller yayımladı. Proje yapıldıktan sonra İstanbul Boğazı, Dolmabahçe-Kabataş-Fındıklı kıyı hattı ve Kabataş siluetine verilecek zararların boyutlandırıldığı bu görseller hakkında ise ‘orijinal görselde oynama, projeyi ve Hakan Kıran’ı itibarsızlaştırma’ suçlaması yapıldı. Oysa bugün, deniz yüzeyine çakılan kazıklar, projenin tahribatını anlatmaya çalışan Politeknik’in yayımladığı görselleri doğruluyor.

‘Beton değilmiş, çelikmiş’
Kıran, avukatlarına hazırlattığı suç duyurusunda, ‘devasa büyüklükte Martı Projesi’ diyerek projenin bölgeyi betonlaştıracağını belirten Politeknik’e ‘proje gerçeğinden tamamen farklı lanse edildi’ suçlamasında da bulundu. Dosyada ‘Malzeme iddia edildiği gibi beton değildir, cam ve hafif çeliktir’ denildi. Kıran, terminal binası dışında Boğaz’a metrelerce farklı kollardan uzanan ve denizi dolduran onlarca beton kazık, terminal binası arkasında zemin altı beton yapılar ve üzerindeki 90.000 metrekare beton meydan yokmuşçasına ‘beton proje’ ifadelerini suç duyurusuna konu etti. Martı Projesi bölgeyi tıpkı Taksim Meydanı gibi betona büründürecek çünkü proje, terminal binasından ibaret değil.

‘İtibar, mesleki sorumluluğa sahip çıkarak kazanılır, Boğaz’ı doldurarak değil’
Hakan Kıran, mesleki itibarının zedelendiğini belirterek bu konuda inceleme yapılmasını talep ediyor. Tazminat talebiyle savcılığa yapılan suç duyurusu ile ilgili konuşan Politeknik YK Sekreteri inşaat mühendisi Ersin Kiriş şunları söyledi:

‘’Bir iskele düşünün, yerle bir olsun, ardından kazıklarla deniz doldurulsun, kıyı halka kapatılsın, arkasındaki meydan tamamen betonla kaplansın, adına da ‘transfer merkezi, meydan düzenlemesi’ denilsin. Bu projeye karşı mücadele eden, yaratacağı yıkımı anlatmaya çalışan bizler öğreniyoruz ki kıyı çizgisini, İstanbul Boğazı’nı kazıklarla tahrip ederek proje yapanlar, bu bilgileri kamuoyu ile paylaştığımız için YK üyesi olduğum Politeknik’e ve şahsıma dava açmışlar. Projenin yaratacağı ekolojik yıkım anlaşılmasın diye ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alanlar, denize/Boğaz’a metrelerce uzunlukta kazık çakarak denizi dolduranlar, meslek itibarının zedelendiğini söylüyor. İtibar, mesleki sorumluluğa sahip çıkarak kazanılır, Boğaz’ı doldurarak değil. Mesleki itibar, İstanbul’a, doğaya, kente zarar veren projeleri çizerek edinilemez. Mesleki sorumluluklarına sahip çıkmayarak gerçeğin kamuoyuna duyurulmasından rahatsız olan Hakan Kıran bilmedir ki, asıl olarak mimarların, mesleğin itibarını zedeleyen kişi olarak kendisi ifade vermelidir. Kabataş’a, Fındıklı’ya yapmaya çalıştığı proje bu kentin hançeridir, tıpkı Haliç’te yaptığı metro köprüsü gibi. Politeknik, kenti ve doğayı yok etmeye çalışan tüm projelere karşı kamu yararını, kenti, doğayı savunmaya devam edecek.’’

Kıran, kenti savunan mühendis ve mimarlara suç duyurusu peşinde
Hakan Kıran bu süreçte projeye karşı mücadele eden pek çok meslek insanı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kabataş Martı projesi ile ilgili mücadelede yer alan, projenin zararlarını dile getiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar ve Cihan Uzurçarşılı Baysal hakkında da Kıran tarafından tazminat talebiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Kabataş Martı Projesi ve Hakan Kıran ile ilgili politeknik.org.tr’de çıkan bilgilendirme ve haberler:

Madde madde Martı Projesi’yle Kabataş talanı – Politeknik

Kabataş’ın beton martısının ‘mimarı’

OHAL’de durmayan bir mücadele: Kabataş – Ersin Kiriş

İstanbul Kent Savunması’ndan Kabataş Projesi mimarına: ‘Betona beton, beton kafaya beton kafa deriz’

politeknik.org.tr