Gökçek asbestli fabrikayı önlem almadan yıktı, zehir Ankara’ya yayıldı

Ankara’daki Havagazı Fabrikası alanında yaptırılan asbest yüzey ölçümlerini kamuoyuna açıklayan mimarlar ve kimya mühendisleri %15-45 arasında en tehlikeli asbest türü olan ‘amphibole’e rastlandığını belirtti. Meslek odaları, halkın sağlığı ile oynayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden alınmasını istedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Kimya Mühendisleri Odası, yıkım yapılan Ankara’daki Havagazı Fabrikası alanında özel bir firmaya yaptırdığı asbest yüzey ölçümlerini kamuoyuna açıkladı. Farklı iki noktadan alınan numunelerde yüzde 15 ile yüzde 40 arasında en tehlikeli asbest türü olan amphiboleye rastlandığını açıkladı. Asbestin iş makinaları ve hafriyat kamyonlarıyla Ankara’nın dört bir yanına taşındığını vurgulayan meslek odaları, önlem almayarak halkın sağlığını tehdit eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden alınması gerektiğini belirtti.

‘Karantina uygulanmalı’
Konuyla ilgili yapılan basın toplantısına katılan Mimarlar Odası Ankara Şubesi YK Başkanı Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşen Gül Şimşek, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike ve Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar yıkım yapılan bölgede özellikle okullarda önlem alınması gerektiği vurgulandı. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya bölgedeki okulların tatil edilmesi gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: ‘Mili Eğitim Bakanlığı’nın o bölgedeki okulları yıkım işlemi bitine kadar tatil etmesini talep etti. O bölgede yaşayan halk önlem alınıncaya kadar başka yerde ikamet etmeli. Aynı şekilde işyeri olanlar yine önlem alınıncaya kadar işe gitmemeli.’

Asbest nedir?
Kanserojen tarzda bir mineral türü olan ve eski tip betonarme yapılarda sıkça rastlanan Asbest, yapıların önlem alınmadan yıkıldığı durumlarda çevreye yayılarak halkın sağlığını tehdit ediyor. Yıkımı özel önlemlerle yapılmak zorunda olan asbestli binalar, Ankara’daki Havagazı Fabrikası’nda olduğu gibi önlem alınmadan yapıldığı durumlarda şantiyede görev yapan taşıtlar tarafından kente, şantiye etrafındaki yerleşim alanlarına yayılıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi asbest taşıyan Havagazı Fabrikası’nı önlem almadan yıktığı için ortaya çıkan sağlık sorunlarından doğrudan sorumlu hale geliyor.

Asbestli ölüme #Hayır
Halkevleri üyeleri bugün Asbestli ölüme #Hayır dövizleri yapıştırdıkları tulumlarla Kızılay’da dolaştı. Melih Gökçek’in halkın sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Ankaralılara polis engel olmaya çalıştı.

politeknik.org.tr