‘Beton martı’ davası devam ediyor: ‘Yargılanması gereken Topbaş ve Hakan Kıran’dır!’

İstanbul Kabataş sahilini tahrip eden Martı Projesi’ne ‘beton’ dediği için yargılanan kent savunucularından inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar’ın davası hakim olmadığı için ertelendi. Kent savunucuları duruşma öncesinde açıklama yaptı: ‘Yargılanması gereken Topbaş ve Hakan Kıran’ın beton martısıdır!’

İstanbul’un Kabataş sahilinde başlatılan beton kazıklı deniz dolgusu ve beton meydan içeren Martı Projesi’nin yaratacağı tahribatı kamuoyuna duyuranlar, projeye karşı mücadele edenler hakkındaki davalar devam ediyor. Proje mimarı Hakan Kıran tarafından ‘meslek itibarının zedelenmesi, kişisel haklara saldırı’ gibi gerekçelerle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, Politeknik ve Politeknik YK Sekreteri inşaat mühendisi Ersin Kiriş hakkında açılan davada, kent savunucuları bu kez Zerrin Bayrakdar’ın duruşması Çağlayan Adliyesi’nde buluştu. Hakim olmadığı gerekçesiyle ertelenen duruşma öncesinde İstanbul Kent Savunması bir açıklama yaptı.

KABATAŞ PROJESİNE ‘BETON MARTI’ DİYENLER YARGILANIYOR

Kent savunucuları yaptıkları açıklamada, Hakan Kıran’ın, kendisinde kenti yok etme hakkı gördüğünü, beton projeye karşı Kabataş’ı savunanlara dava açmaya giriştiğini belirtti. Açıklamada ‘Mimarlığı, her istediği yere, her aklına geleni yapmak olarak gören Kıran, mesleki sorumluluklarından da bihaber durumda.’ denildi.

Yargılanması gereken Kıran ve Topbaş’tır
Kent savunucuları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan geriye beton bir İstanbul kaldığını, halkın itirazlarına rağmen inşaata başlanan kent suçu Kabataş Martı Projesi konusunda yargılanması gereken birileri varsa onun da Hakan Kıran ve Kadir Topbaş olduğunu vurguladı.

Bayrakdar’ın duruşması, 8 Mayıs saat 10.30’a ertelendi. Kıran’ın, Politeknik Yönetim Kurulu Sekreteri Ersin Kiriş’e açtığı tazminat davasının duruşması 24 Ekim saat 10.10’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

KENT SUÇU MARTI PROJESİ’NİN MİMARI HAKAN KIRAN’DAN POLİTEKNİK’E TAZMİNAT DAVASI

İstanbul Kent Savunması’nın açıklaması şöyle:

Basına ve kamoyuna,

Topbaş gitti betonları kaldı!
Yargılanması gereken Topbaş ve Hakan Kıran’ın beton martısıdır!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti ve gitti. Geride Topbaş’ın kent suçları kaldı. Onlardan biri de kenti savunanların tepkilerine ve toplanan binlerce imzaya rağmen başlatılan ve yapımına devam eden Kabataş Martı Projesi.

Kabataş’ı betona gömen, denizi kazıklarla dolduran ve kıyı çizgisini tarumar eden Martı Projesinin mimarı Hakan Kıran, projeyi eleştiren, projeye ‘beton’ diyen bizlere davalar açtı. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, Politeknik YK Sekreteri inşaat mühendisi Ersin Kiriş yargılanmak isteniyor. O davalardan birinde bugün yine buradayız.

Haliç Metro Köprüsü’nde olduğu gibi tarihin, köklü İstanbul siluetinin üzerine ‘eşsiz’ tasarımlarıyla kendinde kenti yok etme hakkı gören Hakan Kıran, kenti savunanların mücadelesine tahammül edemedi ve ‘proje imajı ve itibarı’ zedelendiği gerekçesiyle dava açmaya girişti. Mimarlığı, her istediği yere, her aklına geleni yapmak olarak gören Kıran, mesleki sorumluluklarından da bihaber durumda.

Oysa asıl yargılanması gerekenler, tarihi Kabataş bölgesindeki kültür varlıklarını gölgeleyerek kentin hafızasına çizik atacak bu projeye imza atan, Boğaziçi’ne kazık çakan, halkın ulaşım hakkını ortadan kaldıran Hakan Kıran ve Kadir Topbaş’tır.

Bölgedeki tarihi ve kültürel varlıkları yok sayan, parkları şantiyeye çevirerek halkın yeşil alan hakkını gasp eden ve gerçekleştiğinde milyonlarca kişiyi aynı anda bu bölgeye toplayarak tarihi bölgeyi yaşanmaz kılacak bu projeye ve onun ‘mimar’larına karşı mücadelemiz devam edecek. Bu dava, kenti savunanlarla, yaşamı kenti yok etmeye çalışanlar arasında. Son sözümüz de buraya olsun. İstanbul’a bu kötülükleri yapanlar gidecek, geriye yaşamı savunanlar kalacak.

Kabataş bizim, İstanbul bizim!

İstanbul Kent Savunması

politeknik.org.tr