Soma Davası’nda 19’uncu duruşma: Maden teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’e tahliye

Soma Davası’nda yeni mahkeme heyetiyle görülen ilk duruşmada maden teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik tahliye edildi.

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın davasında 19’uncu duruşma dün (17 EKim) Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Referandum sonrası değiştirilen mahkeme heyetinin ilk duruşmasında tutuklu sanıklardan maden teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’in tahliyesine karar verildi. Mahkemenin tutukluluk hallerinin devamına karar verdiği 5 sanıktan 4’ü mühendis.
Mehmet Ali Günay Çelik’in tahliye kararı sonrası madenci yakınları karara tepki gösterdi.

Tahliye edilen Çelik: “Maske kullanımını işçi işçiye gösterir”
Soma Davası’nın 10’uncu duruşmasında bilirkişi raporu sonrasında savunma yapan teknisyen Mehmet Ali Günay Çelik şirketin ocaktaki işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine bakış açısını da yansıtmıştı. Çelik “Maske eğitimi verilmemiş deniyor, çok komplike bir şey değil maske takmak. Biri bilmese diğeri biliyordur, gösterir” ifadelerini kullanmış, katliamda şirketin sorumluluğunun olmadığını belirtmişti.

Soma A.Ş patronu Can Gürkan bayıldı
Mahkeme, Can Gürkan’ın da arasında bulunduğu beş sanığın tutukluluklarının devamına ilişkin kararını açıklarken Can Gürkan baygınlık geçirdi. Gürkan, teknik olarak göz göre göre geldiği bilirkişi raporlarıyla sabit olan katliamdaki sorumluluğunu üzerinden atmak için, bir süredir katliamı ‘sabotaj’ olarak açıklıyor ve beraat talep ediyor.

Can Gürkan’ın ‘sabotaj’ iddiasıyla Manisa Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusu dosyasının beklenmesine karar verilen Soma Davası’nda duruşma 9 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

Saray’ın yeni hakiminin sicili
Soma Davası’nın yeni hakimi Salih Pehlivanoğlu, Maraş Çöllolar Kömür İşletmesi’nde 2011 yılının şubat ayında yaşanan ve 11 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan göçüklerle ilgili olarak 23 kişi hakkında açılan davanın 22. duruşmasında Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nde (EÜAŞ) görevli sanıkların beraatına karar verirken, sahanın işletmecisi Park Teknik A.Ş.’de görevli 4 kişi hakkındaki 5 yıl hapis cezasını indirerek, 91 bin 200’er lira para cezasına çevirmişti.

Tahliye sonrası Soma Davası’nda son durum
Mehmet Ali Günay Çelik’in tahliyesinin ardından, Soma Davası’nda 4’ü mühendis 5 tutuklu, 31’i mühendis 46 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor. İddianamede, 8 sanık hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteniyor.

politeknik.org.tr