Kabataş projesine ‘beton martı’ diyenler yargılanıyor

İstanbul Kabataş sahilini kazıklarla dolduran Martı Projesi’ne karşı mücadele edenlere, projenin mimarı Hakan Kıran tarafından açılan davalar başladı. Cihan Uzunçarşılı Baysal hakkında açılan dava bugün (13 Temmuz) Çağlayan Adliyesi’nde görüldü: Betona beton demeye devam!

İstanbul’un Kabataş sahilinde başlatılan beton kazıklı deniz dolgusu ve beton meydan içeren Martı Projesi’nin yaratacağı tahribatı kamuoyuna duyuranlar, projeye karşı mücadele edenler yargılanıyor. Proje mimarı Hakan Kıran tarafından ‘meslek itibarını zedelemek, kişisel haklara saldırı’ gibi gerekçelerle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, Politeknik ve Politeknik YK Sekreteri inşaat mühendisi Ersin Kiriş hakkında yapılan suç duyurusu sonucunda açılan davalar görülmeye başlandı. Bugün Cihan Uzunçarşılı Baysal hakkında Çağlayan Adliyesi 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleştirilen davaya Kabataş’ı savunan yaşam savunucuları, Kıran tarafından benzer suçlamaya maruz kalan Politeknik YK üyeleri ve Zerrin Bayrakdar da katıldı.

‘Kıran arkasını dönüp zarar verdiği tarihe bakmalı’
Dava öncesinde adliye önünde basına konuşan Baysal, kenti tarihinden, geçmişinden koparan, kıyıya zarar veren ve betona dönüştüren projeyi eleştirmenin dava konusu edildiğini belirtti. Cihan Baysal ‘Herhangi bir mimarın, herhangi bir projesiyle bir kentin tarihine, kültürüne, hafızasına çizik atma hakkı var mıdır? İstanbul kentinin en tarihi mekanlarından tarihi yapılar arasına mekanın bağlamından kopuk ‘ultra modern’ bir martı tasarım, bir proje yapılabilir mi?’ dedi. Baysal, ‘Proje mimarı Hakan Kıran projeyle ilgili röportajlarda Martı Projesi’ni çizerken Kabataş’ta gördüğü martılardan esinlendiğini söylüyor, mimar olarak Kabataş’ta projeyle zarar verdiği ve arkasını döndüğü tarihe ve tarihi yapılara bakmalıydı. Bu kentte herkes her istediği yerde aklına eseni yapacak olursa bu kentin sonu olur. Bunları dile getirmek, yazmak suç olamaz.’ ifadelerini kullandı.

Dava 28 Kasım’a ertelendi.

Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın davaya konu olan yazısı:
Kabataş Martı Projesi: İstanbul’un Dubaileştirilmesi ve Mimarın Etiği

Kent suçu Martı Projesi’nin mimarı Hakan Kıran’dan Politeknik’e tazminat davası

politeknik.org.tr