Muğla’da 7 kişi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi
Spread the love

AKP hükümeti, işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasının uygulanmasının ertelenmesi için hazırlık yaparken Muğla’da atık su istasyonunda çalışan 7 taşeron işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi.

Muğla’nın Güllük beldesinde dün (18 Haziran) atık su istasyonunda çalışan 7 taşeron işçi metan gazı zehirlenmesi sonucu yaşamını yitirdi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası işyerlerine iş güvenliği uzmanı çalıştırmayı zorunlu kılıyor. Yasanın çalışma yaşamına ilişkin birçok eksikliği barındırmasına rağmen AKP hükümeti tarafından hazırlanan “Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile yasada zorunlu kılınan bu uygulamanın ileri tarihlere ertelenmesi planlanıyor.

Ülkemizde yaşanan iş kazaları her geçen gün artarken AKP hükümetinin çalışanı görmezden gelen, sermaye yanlısı tutumuyla hazırladığı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası iş kazalarını ve iş cinayetlerini azaltmayacaktır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanını sermayeye devreden anlayışla iş cinayetleri önlenemeyecektir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu halka güvenli bir yaşam sağlayacak şekilde ele alınmalıdır.

Meslek odaları da Muğla’da yaşanan iş cinayetlerinin üzerine açıklamalar yaptı. Açıklamalarda, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının kar mantığından çıkarılıp, halk sağlığı esas alınarak uygulanması gerektiği vurgulandı.

politeknik.org.tr


Spread the love