Kimya Mühendisleri Odası’na görevden alma davası yine ertelendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun görevden alınması talebiyle açtığı davada ikinci duruşma görüldü. Oda avukatlarının davaya müdahilliği kabul edildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kimya Mühendisleri Odası (KMO) hakkında ‘amaçları dışında faaliyet gösteren birlik ve odaların sorumlu organlarının görevlerine son verilmesini ve yerlerine yenilerinin seçilmesini…’ hükmünün uygulanması talebiyle açtığı davanın ikinci duruşması 10 Temmuz’da Ankara 24. Asliye Hukuk Adliyesi’nde görüldü.

Davaya, Oda üyeleri, Yönetim Kurulu üyeleri, TMMOB Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. TMMOB’ye bağlı Oda avukatlarının davaya müdahillik talebi Kabul edildi.

Dava 25 Eylül 2017 saat 10.00’a ertelendi.

Ne olmuştu?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Kimya Mühendisleri Odası’na 10 Mayıs 2016 tarihinde idari mali denetim başlattı. Kimya Mühendisleri Odası’nın idari ve mali çalışmalarıyla ilgili tüm karar ve belgelerini web sitesinden yayımlamasına, Bakanlığa elektronik ortamda iletmesine rağmen Odaya suç duyurusunda ısrar eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyursunda bulundu. Başsavcılık Oda savunmasını da alarak soruşturmaya gerek olacak bir durum oluşmadığına hükmetti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı şikayetini bir üst mahkemeye taşıdı. Üst mahkeme dosyayı dava açılması talebiyle Başsavcılığa geri gönderdi. Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın ilk iki duruşması gerçekleştirildi.

Sanayi Bakanlığı’ndan Kimya Mühendisleri Odası’na görevden alma davası

Kimya Mühendisleri Odası’na görevden alma davası 10 Temmuz’a ertelendi

politeknik.org.tr