Kimya Mühendisleri Odası’na görevden alma davası 10 Temmuz’a ertelendi
Spread the love

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun görevden alınması talebiyle açtığı davada ilk duruşma dün (15 Haziran) Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

AKP iktidarının TMMOB ve ona bağlı Odalara idari ve mali denetim saldırısı devam ediyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kimya Mühendisleri Odası (KMO) hakkında ‘amaçları dışında faaliyet gösteren birlik ve odaların sorumlu organlarının görevlerine son verilmesini ve yerlerine yenilerinin seçilmesini…’ hükmünün uygulanması talebiyle açtığı davanın ilk duruşması 15 Haziran’da Dışkapı’da bulunan Ankara 24. Asliye Hukuk Adliyesi’nde görüldü. Davaya Oda üyeleri, Yönetim Kurulu üyeleri, TMMOB Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Oda avukatları usul açısından mahkemeye itirazda bulundu. Avukatlar, Anayasa’nın 135. Maddesini dayanak göstererek 6235 sayılı TMMOB yasasında Bakanlığın böyle bir denetime yetkisinin bulunmadığını vurguladı. Avukatlar ayrıca mevcut suçlamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmaya gerek durum görmediğini ancak Bakanlığın siyasi baskılarla dava açtığını belirtti. Dava 10 Temmuz’a ertelendi.

Ne olmuştu?
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Kimya Mühendisleri Odası’na 10 Mayıs 2016 tarihinde idari mali denetim başlattı. Kimya Mühendisleri Odası’nın idari ve mali çalışmalarıyla ilgili tüm karar ve belgelerini web sitesinden yayımlamasına, Bakanlığa elektronik ortamda iletmesine rağmen Odaya suç duyurusunda ısrar ederek dava açan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı meslek odaları üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.

Sanayi Bakanlığı’ndan Kimya Mühendisleri Odası’na görevden alma davası

politeknik.org.tr


Spread the love