Soma Davası’nda 17’nci duruşma: ‘Eksik olan adalet, hakim değil!’
Spread the love

Soma Davası’nın 17’nci duruşması 11 Temmuz’da görüldü. Avukatlar ve madenci mahkeme heyetindeki hakimlerin görev yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterdi: ‘Eksik olan adalet, yeni hakim değil!’

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın davasında 17’nci duruşma 11 Temmuz’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Savcı mütaalasının beklendiği davada Hakimler Savcılar Kurulu tarafından hakimlerin değiştirilmesine avukatlar ve madenci yakınları tepki gösterdi. Ortaya çıkan verilerle göz göre göre geldiği anlaşılan katliamın sorumlularının yargılanması esnasında mahkeme hakimin değiştirilmesinin davayı yavaşlatmak anlamına da geldiğini belirten avukatlar eksik olan şeyin hakim değil adalet olduğunu söyledi. Halkevleri Hukuk Dairesi’nden avukat Sercan arana ‘Soma’nın hakkı, hukuku ve adaletine, acının ve davanın gerçek sahiplerinin çabalarıyla, mutlaka ulaşılacaktır’ ifadelerini kullandı.

Saray’dan davaya yeni hakim ataması
Soma Davası’na atanan hakim Salih Pehlivanoğlu, Maraş Çöllolar Kömür İşletmesi’nde 2011 yılının şubat ayında yaşanan ve 11 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan göçüklerle ilgili olarak 23 kişi hakkında açılan davanın 22. duruşmasında Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nde (EÜAŞ) görevli sanıkların beraatına karar verirken, sahanın işletmecisi Park Teknik A.Ş.’de görevli 4 kişi hakkındaki 5 yıl hapis cezasını indirerek, 91 bin 200’er lira para cezasına çevirmişti.

Soma Davasında son durum
Soma Davası’nda 4’ü mühendis 6 tutuklu, 31’i mühendis 45 tutuksuz olmak üzere 51 sanık yargılanıyor. İddianamede, 8 sanık hakkında “olası kastla öldürme” suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis isteniyor.

politeknik.org.tr


Spread the love