İTÜ’lü Asistanlar Sabaha Kadar YÖK Önünde

İstanbul Teknik Üniversitesi araştırma görevlileri “asistan kıyımına son” diyerek YÖK binasına yürüdü. YÖK Genel Kurulu Üyeleriyle yapılan görüşmenin ardından asistanlar gece boyunca YÖK binası önünde kalacaklarını açıkladı

İTÜ Rektörlüğü’nün Yeni YÖK Yasası’nı beklemeden 60’ın üzerinde asistanı işten çıkarmasına karşı başlatılan direniş YÖK’ün kapısına kadar dayandı. Güvencesiz, geçici çalışmaya, asistan kıyımına, hukuksuz , anti-demokratik ve bilim dışı uygulamalara karşı bugün (31 Ocak) Ankara’ya giden İTÜ’lü asistanlar YÖK binasına yürüdü.

YÖK’ün 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 50/d maddesiyle çalıştırılan araştırma görevlilerinin yüksek lisansta üç, doktorada altı yılı tamamlayıp mezun olamadıkları takdirde işten çıkarılmalarını protesto eden asistanlaryalnız değildi.

Asistanların eylemine Ankara, Ortadoğu Teknik ve Hacettepe Üniversitelerinden öğrenciler, akademisyenler destek verdi.

Ayrıca KESK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kılıç, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan da eyleme destek verenler arasında bulunuyordu.

YÖK binasına yürüyüş sırasında, “Yaşasın asistan dayanışması”, “ODTÜ’de İTÜ’ye direniş sürüyor”, “Ferman YÖK’ün üniversiteler bizimdir” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

YÖK binası önünde yapılan basın açıklamasını işine son verilen İTÜ’lü asistan İlke Kızmaz okudu. Kızmaz konuşmasında, işten atılan asistanların tekrar işe alınmasını, azami süre uygulamasının kaldırılmasını ve YÖK’ten olumlu bir cevap alana kadar eylemin süreceğini söyledi.

İTÜ’lü asistanlar, 24 Ocak’ta YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile yapılan görüşmede, Çetinsaya’dan bu konunun takipçisi olacağı sözünü aldıklarını şimdi de sözünü tutması için kapısına kadar geldiklerini belirttiler.

Basın açıklaması ve konuşmaların ardından, asistanların oluşturduğu üç kişilik temsilci heyeti, YÖK Genel Kurulu üyeleri ile görüştü. Görüşmenin ardından YÖK üyeleri bu konuyu ilgili makamlarla detaylı şekilde görüşüp, fikir aldıktan sonra bir sonuca varılabileceğini söyledi, asistanlar da taleplerinin takipçisi olmak için bu gece sabahlama kararı aldı.


Kaynak: Sendika.Org