Beton martının mimarı Hakan Kıran’ın Politeknik’e açtığı dava 24 Ekim’de Çağlayan’da

İstanbul Kabataş’ta devam eden Martı Projesi’nin ‘mimar’ı Hakan Kıran’ın, kamu yararı taşımayan ve kente zarar veren projeye karşı bilgilendirme yapan Politeknik hakkında açtığı dava 24 Ekim’de Çağlayan’da görülecek. Kent savunucuları dava öncesinde saat 09.45’te adliye önünde açıklama yapacak.

İstanbul Kabataş İskelesi’nin yerine denize dolgu, meydana beton planıyla yapılmakta olan ‘Martı Projesi’nin mimarı Hakan Kıran’ın, Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş hakkında açtığı dava yarın (24 Ekim) saat 10.10’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Projenin Kabataş ve İstanbul açısından yaratacağı sorunlar ve zararları hakkında İstanbulluları bilgilendiren, İBB’yi projeden vazgeçmeye çağıran mühendisler, mimarlar ve kent savunucuları hakkında projenin itibarını ve Kıran’ın mesleki itibarını zedelemek suçlamasıyla dava açıldı.

MADDE MADDE MARTI PROJESI’YLE KABATAŞ TALANI – POLITEKNIK
‘Kent suçlusu mimarlara mesleki sorumlulukları hatırlatmaya devam edeceğiz!’
Mesleki itibarının, proje itibarının zedelendiğini iddia eden Kıran’ın açtığı dava öncesi konuşan Politeknik YK Sekreteri inşaat mühendisi Ersin Kiriş şunları söyledi:

‘’Kabataş kıyısı, proje başlamadan önce mücadele ettiğimiz günlerde söylediğimiz gibi, projenin neden yapılmaması gerektiğini anlattığımız açıklamalarda olduğu gibi betona gömüldü. Komiktir ki, projenin ‘mimarı’ Hakan Kıran, İstanbullularla paylaştığımız gerçek bilgilerin ‘proje itibarını ve kendi meslek itibarını zedelediği’ iddia ederek YK üyesi olduğum Politeknik’e ve YK Sekreteri olarak bana dava açtı. Projenin yaratacağı ekolojik yıkım anlaşılmasın diye ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alanlar, denize/Boğaz’a metrelerce uzunlukta kazık çakarak denizi dolduranlar, meslek itibarının zedelendiğini söylüyor. İtibar, mesleki sorumluluğa sahip çıkarak kazanılır, Boğaz’ı doldurarak, Kabataş’a geri dönüşü olmayan zararlar vererek değil. Mesleki itibar, İstanbul’a, doğaya, kente zarar veren projeleri çizerek edinilemez. Hakan Kıran davaya gelmeden önce Kabataş’ın bugünkü haline iyi bakmalıdır. Nasıl bir kent suçunun mimarı olduğunu yeniden ve yeniden görmelidir. Asıl olarak mimarların, mesleğin itibarını zedeleyen kişi olarak Kıran kendisi ifade vermelidir. Kabataş’a, Fındıklı’ya yapmaya çalıştığı proje bu kentin hançeridir, tıpkı Haliç’te yaptığı metro köprüsü gibi.”

‘Tüm meslektaşlarımızı davaya çağırıyoruz’
Kiriş yarın görülecek dava için, mesleki sorumluluğuna, kente sahip çıkan tüm meslektaşlarını Politeknik olarak davet ettiklerini söyledi. Kiriş ‘Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı sadece proje yapmak değildir. Yaşadığımız, kente, dünyaya zarar veren projelerin parçası olmama ve bu projelerin vereceği zararları mesleki bilgisini kullanarak halka sunmaktır, projelere karşı mücadelenin parçası olmaktır. Politeknik kent suçu projelerin karşısında durmaya devam edecek. Yarın görülecek davaya tüm meslektaşlarımızı, dostlarımızı davet ediyoruz’ dedi.

KABATAŞ’IN BETON MARTISININ ‘MIMARI’

OHAL’DE DURMAYAN BIR MÜCADELE: KABATAŞ – ERSIN KİRİŞ

Davalar devam ediyor
Hakan Kıran bu süreçte projeye karşı mücadele eden pek çok meslek insanı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kabataş Martı projesi ile ilgili mücadelede yer alan, projenin zararlarını dile getiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar ve Cihan Uzurçarşılı Baysal hakkında da Kıran tazminat talebiyle dava açtı. Bazı davalarda ilk duruşmalar görüldü.

‘BETON MARTI’ DAVASI DEVAM EDIYOR: ‘YARGILANMASI GEREKEN TOPBAŞ VE HAKAN KIRAN’DIR!’

politeknik.org.tr