Başıbüyük Halkı Maltepe Belediyesi Önünde Eylem Yaptı.

İstanbul’da evlerinin yıkılması tehlikesi ile karşı karşıya olan Başıbüyük Mahallesi halkı, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının uygulanmaması sebebiyle bir eylem yaptı.

 28 Kasım 2007 Cuma günü Maltepe Belediye Başkanlığı önünde Başıbüyük Mahallesi halkı bir basın açıklaması yaptı. Sabah 10.00 civarında Maltepe Belediyesi önünde toplanmaya başlayan mahalleli, yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunmaya giden mahallelinin avukatı ve mahalle derneği temsilcilerini beklemeye başladılar. Temsilciler geldikten sonra saat 11:00’de basın açıklaması yapıldı.

 

Başıbüyük Mahallesi’nde uygulanmak istenen kentsel dönüşüm projesi hakkında İstanbul 5. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının hala uygulanmadığını belirten Başıbüyük Mahallesi Çevreyi Düzenleme ve Güzelleştirme ve Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Adem Kaya konuşmasında, davayı açan Osman Köse’nin Maltepe Belediyesi tarafından baskıya maruz kaldığını ifade etti. Belediyenin yürütmeyi durdurma kararını uygulamak ve var olan hukuksuzluğu kaldırmak yerine baskılarla açılan davalardan vazgeçirmeye çalıştığını belirten Kaya davacı Osman Köse’nin en son 13 Kasım tarihinde imar affı belgeleri ile Belediyeye çağırıldığını ve aslında bu belgelerin hepsinin belediyede olduğunu vurgulayarak, bunun sadece bir yıldırma girişimi olduğunu söyledi. “Karşınızda sadece Osman Köse yok, Başıbüyük Halkı var” diyen Kaya’ya mahalleli “Biz varız” diyerek alkışlarla eşlik etti ve “Hepimiz Osman Köse’yiz” diyerek basın açıklamasını bitirdiler.

 

Daha sonra Belediyenin önünden yürüyüşe geçen mahalleliler belediyenin önünde bir süre “AKP şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Başıbüyük Bizimdir, Bizim Kalacak”, “Hırsız Başkan İstifa”, “AKP istifa” gibi sloganlar attı ve sonra trafiği kapatmadan Maltepe Camii’ne kadar yürüyüşe sloganlar ve alkışlarla devam etti.

 

Bu arada, 27 Kasım gecesi mahallede açıklama yapma hürriyetini kullanan ve basın açıklamasına davullu zurnalı çağrı yapan 3 Mahalleli, çağrının yasal olmadığı ve mahallenin huzurunu bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış, saat 19.30 sularında da serbest bırakılmışlardı.

 

Kaynak: www.toplumunsehircilikhareketi.org (İMECE Web Sitesi)