Atölye Poli serisi devam ediyor: Eskiz atölyesi / İstanbul apartmanları
Spread the love

Mühendislerin, mimarların, plancıların; mühendislik, mimarlık ve planlama öğrencileriyle mesleki deneyimlerini paylaştığı atölyeler dizisi Atölye Poli’nin 2’ncisi başlıyor.

Mimarlık ve planlama öğrencileriyle yapılacak eskiz atölyesinde bu kez konu kentin kimliğini oluşturan, modern mimarlık mirası olarak da kabul edilen İstanbul’un eski apartmanları.

Atölye Poli’nin eskiz atölyesi çağrısı şöyle:

Konut/barınma İstanbulluların uzun zamandır en önemli gündemlerinden. Bütüncül planlama ilkeleri ve kentsel estetik gözetilmeden inşa edilen toplu konutlar, tarihi merkezlerde yenilenen yapılar, kentsel dönüşüm projeleri kent kimliğine ve siluetine zarar veriyor.

İstanbul’un kimliğini oluşturan apartmanlar, sokaklar; yerini bir bir imar hakkı arttırılmış yeni yapılara ve kapalı sitelere bırakıyor. Yapı stokları üretilirken mekânsal estetik gözetilmiyor.

İstanbul’un kimliği, modern mimarlık mirası kabul edebileceğimiz eski apartmanları eskize aktarmak, beraber düşünmek ve başka boyutlarda hayal etmek üzere Atölye Poli serimizin ikincisini düzenliyoruz.

Atölyemiz 13-20-27 Kasım tarihlerinde Gazhane İstanbul’da yapılacak.

Atölye; çeşitli çizim ve suluboya teknikleri ile kent apartmanlarını görselleştirmeyi, kaydını tutmayı ve birlikte üretmeyi hedefliyor.
Belirli bir rotada yapılacak saha gezileriyle eskize pratik bir biçimde aktarılan mekanlar, hafızanın ve hayallerin desteği ile çizimlere dönüştürülecektir. Gözün oran, ölçek ve ritim gibi algılama öğeleri geliştirilmeye çalışılacaktır.

Atölye Poli Ekibi

 

Atölyeye katılım koşulları

Üniversitelerin Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Endüstriyel Tasarım bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler atölyeye katılabilir.

Atölyeye katılım 14 kişi ile sınırlıdır. Katılım için kayıt gereklidir.

Son kayıt tarihi 9 Kasım 2022’dir.

Başvurular değerlendirildikten sonra katılımınızın onaylanması durumunda e-posta yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

Atölye tarihleri 13/20/27 Kasım olmak üzere toplamda 3 gündür.

Atölyeye katılım ücretsizdir.

Atölye sonunda katılımcılara sertifika verilecektir.

Atölyede kullanılacak malzemelerin bir kısmı Politeknik tarafından temin edilecektir.

Atölyeye kayıt olmak için tıklayınız.


Spread the love