ABD’li 1000 Mühendis-Mimarın 11 Eylül Şüphesi

11 Eylül saldırılarını El-Kaide’nin yapmadığını öne süren bin mimar ve mühendis, “200 bin ton çeliğin 11 saniyede erimesi mümkün değil. İçerde patlama meydana gelmiş olabilir” diyor.

ABD’de dokuz yıl önce yaşanan 11 Eylül saldırılarında New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kuleleri ile Pentagon binası hedef olmuş, yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti. Bugüne kadar bu olayın aslında bir terör saldırısı olmadığı ve Amerikan gizli servisleri tarafından organize edildiğine dair onlarca iddia ortaya atıldı. Büyük yankı yaratan bu iddialara önceki gün bir yenisi daha eklendi. Amerikalı 1000 mühendis ve mimarın “11 Eylül Gerçeği için Mimar ve Mühendisler” adıyla kurduğu grup, saldırılarda uçak çarpması sonucu çöken Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin bu şekilde yıkılmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

‘Açıklanan raporlar çelişiyor soruşturma açılmalı’

Grubun sözcüsü Richard Gage, binaları oluşturan 200 bin ton çeliğin 11 saniye içinde eriyerek yıkılmasının mümkün olmadığını belirterek ‘Bu kadar büyük bir miktarda çeliği eritmek için malzemenin yapay olarak dış bir etkenle patlatılması gerekir’ dedi. Binaların çökmesiyle ilgili incelemenin tekrarlanması gerektiğini savunan Gage “Federal Acil Durumlar Kurumu ile Ulusal Standart ve Teknoloji Enstitüsü’nün raporları, binaların çöküşüyle ilgili yetersiz, çelişen ve sahte bilgiler veriyor. Şüphe bırakmayan yeni bir inceleme yapılmalı. Daha önceki incelemeleri yapan yetkililer hakkında da soruşturma açılmalı” diye konuştu.

11 Eylül Gerçeği için Mimar ve Mühendisler grubu, iddialarına gerekçe olarak şunları gösteriyor:
– 200 bin ton çeliğin 11 saniye içinde eriyip yıkılması mümkün değil. Dışarıdan bir etki gerekir. İkiz kulelerin yanında yıkılan Bina 7’ye uçak çarpmadı.
– Çevredeki 100 kadar tanık binadan patlamalar duyduklarını ve alev topları gördüklerini söyledi. Ayrıca binadan tonlarca ağırlığındaki bir çelik kütlesi yaklaşık yaklaşık 100 kilometre hızla 200 metre uzağa fırladı. Bunu da ancak güçlü bir patlayıcı yapabilir.
– Dünya Ticaret Merkezi enkazında ve çevresinde yapılan incelemede ısıyla harekete geçen gelişmiş nano-termik patlayıcı maddelere rastlandı.

Ayrıntılı bilgi ve dökümanlar için:
http://www.ae911truth.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Architects_&_Engineers_for_9/11_Truth