17 Temmuz 2010 – Sanalda Sansüre “Reel”de Protesto – İstanbul

İnternet kullanıcıları ve çok sayıda internet sitesi, kapsamı her geçen gün genişleyen internet sansürüne karşı 17 Temmuz’da Taksim’de bir araya gelecek

Hükümet ve yargı kararlarıyla bir çok sitenin sansürlenmesi, halkın bilgiye erişim hakkını, ifade ve iletişim özgürlüğünü kısıtlıyor.

İnternette her geçen gün kapsamı genişleyen sansüre karşı çok sayıda internet sitesi ve internet kullanıcıları 17 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’da Taksim Meydanı’nda buluşarak İstiklal Caddesi boyunca protesto yürüyüşü yapacak.

‘İnternet kullanıcılarının bilgiye erişim hakkı ve ifade özgürlüğünü engelleyen internet sansürüne karşı yürüyüş’ başlığıyla gerçekleştirilecek yürüyüşte, internet sansürünün tamamen ortadan kaldırılması çağrısı yapılacak.

Sansüre karşı ortak platformun eyleme çağrı metni:

“Bilindiği gibi, bugün Türkiye’de gerek bireysel gerekse kurumsal yapıya sahip internet kullanıcıları ciddi bir engellenme ile karşı karşıyadır.

Bilgi çağında bilgiye erişim hakkının yok edilmesi, en başta demokratik bir hukuk devletinde ifade özgürlüğünün, bilgiye erişme ve iletişim özgürlüğünün yok edilmesi anlamına gelmektedir.
İnternette sansüre karşı ortak bir platform oluşturan bizler;

*Sansür amaçlı kullanılan 5651 sayılı kanunun kaldırılması için,
*Şu anda 5 binden fazla 5651 sayılı kanun kapsamında erişimi engellenmiş, 500’den fazla da bu yasanın kapsamı dışında engellenmiş web sitelerinin bir an önce açılması için,
*Hükümetin, mevcut engelleyici uygulamalar yerine, çocukları gerçekten zararlı internet içeriğinden korumak için yeni bir politikayı, katılımcı bir şekilde geniş kamuoyu desteğini de yanına alarak yeniden üretmesi için,
*Keyfi uygulamaların kalkması ve çocukları koruma adı altında yetişkinlerin bilgiye ulaşma temel hakkını engelleyen 5651 nolu yasanın değiştirilmesini talep etmek için, tüm internette kullanıcılarıyla birlikte, 17 Temmuz 2010 Cumartesi günü Taksim Meydanı’nda hak ve özgürlüklerimiz için yürüyoruz.”

Eyleme destek veren internet siteleri:

ankara.net
bildirgec.org
bobiler.org
fizy.com
hafif.org
oyungezer.com.tr
inci.sozlukspot.com
istanbul.net
itusozluk.com
izmir.net
komikaze.net
penguen dergisi
seslisozluk.com
sozluk.sourtimes.org
uludagsozluk.com
uzman.tv
tomshardware.com.tr
zargan.com
zaytung.com

Eyleme destek veren kuruluşlar:

Sansure karsi ortak platform 
SansüreSansür 
Engelliweb 
Muz Cumhuriyeti 
Sansüre Karşı Eylem