YTÜ Senatosu Yıkım Rantına Ortak Olmak İstiyor!
Spread the love

AKP’nin akademik kadrolaşması, üniversitelerin neoliberal politikalara hizmetini de geliştiriyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosu, kentsel dönüşüm projelerinde yer almak istediğini açıkladı:”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın hizmetindeyiz”

AKP’nin YÖK eliyle üniversitelerde yürüttüğü akademik kadrolaşma politikaları, meyvelerini vermeye ve neoliberal politikalara hizmet etmeye devam ediyor. Son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosu, yayımladığı bir bildiri ile 2023 yılı vizyonu çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerinin mutfağında yer almak istediğini açıkladı.

Senato, yayımladığı bildiride AKP’nin 2023 vizyonuna işaret ederek en önemli hedeflerin kentlerin yönetimi, fiziki gelişim yönünün belirlenmesi, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmelerin yönlendirilmesi ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması olduğunu belirtti. Senato, üniversite olarak yeni kavramların belirlediği kentsel politikalar çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerini tamamlamak istediklerini ifade etti.

Rant için seferberlik çağrısı
Neoliberal rantçı kentsel dönüşüm politikaları çerçevesinde, afet risklerinin önlenmesi ve mevzuattaki dağınıklığın sona ermesi gerekçeleriyle hazırlanan Kentsel Dönüşüm Yasası’nı olumlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosu, kentsel dönüşüm seferberliği çağrısında da bulundu. Merkezi ve yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere ve toplumun tüm katmanlarına yapılan çağrıda ortak akıl, katılımcı yönetim, elbirliği ve istikar vurguları yapıldı.

‘Bakanlığın hizmetindeyiz’
Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosu, bağımsız ve akademik bir kurum olduğunu bir kenara bırakarak kararında kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hizmetinde olduğunu açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:
“Bakanlığımızın ağır yükünü ve sorumluluğunu paylaşmak amacıyla fiziksel, ekonomik, sosyal ve sağlık olmak üzere ülkemizde kentsel refah ve yaşam kalitesini artırıcı her türlü sürdürülebilir kentsel dönüşüm projesinin üretilmesine ve uygulanmasına katkıda bulunmaya ve sorumluluk almaya üniversitemiz hazırdır.”

AKP’ye hizmet için halka suçlama
AKP’nin kentsel dönüşüm politikalarına daha önce de yeni açılan üniversiteler ile özel üniversitelerden destek gelmişti. Pamukkale Üniversitesi Deprem ve Yapı Teknolojileri Laboratuvarı Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Salih Yılmaz, AKP’nin kentsel dönüşüm hamlelerine karşı dava açanları ve direnenleri suçlamış, “Bu kişiler depremin ardından ‘Nerede bu devlet’ diye soruyorlar. E kentsel dönüşüme destek ver işte” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

sendika.org


Spread the love