Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Yerleşkesi Erdoğan için boşaltılıyor

Tayyip Erdoğan’ın Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız Yerleşkesi’ni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dönüştürmek istediğini söylemesinin ardından yerleşkede son kalan Mimarlık Fakültesi de taşınıyor. Kent merkezinde kalan bir üniversite yerleşkesi ise külliyeye, Erdoğan’ın bahçesine dönüştürülecek.

Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs 2015’te katıldığı bir televizyon programında Beşiktaş’ta bulunan YTÜ Yıldız Yerleşkesi’ni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dönüştürmek istediğini söylemesinin ardından YTÜ Rektörlüğü, Yıldız Yerleşkesi’ndeki Yüksel Sabancı Kültür Merkezi’nin Cumhurbaşkanlığı’na devretmişti. Daha sonra Yıldız Yerleşkesi’nde kalan fakülteler, sırayla Davutpaşa’da bulunan kampüse taşınmıştı. Son olarak Fen Bilimleri Enstitüsü Yıldız Yerleşkesi’nden Davutpaşa’ya aktarıldı. Sırada ise tarihi yapıda eğitimine devam eden Mimarlık Fakültesi var.

Hafıza silinmeye çalışılıyor: Son nokta Mimarlık Fakültesi
Gazeteyolculuk’un yayımladığı habere göre Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Beşiktaş Balmumcu Mahallesi’nde Jandarma Dikimevi Müdürlüğü binasına taşınacak. Yüz yıldır üniversite yerleşkesi olarak kullanılan yapılar hafızaları silinerek Cumhurbaşkanlığı’na devredilecek.

15 Temmuz sonrasında kent içinde kalan askeri alanların boşaltılmaya çalışıldığı, TOKİ’ye, belediyelere devredilmek istendiği düşünülürse taşınma gündemi çok uzak durmuyor.

Yıldız Yerleşkesi adım adım Yıldız Teknik Üniversitesi’nden alındı
YTÜ, Davutpaşa Kışlası olarak kullanılan ve mülkiyeti 1999 yılında kendisine verilen Davutpaşa Yerleşkesi’ne fakültelerinin bir bölümünü taşıdı. Aradan geçen yıllarda Yıldız Kampüsü’nde bazı idari birimler, enstitüler ve Makine Fakültesi, Mimarlık Fakültesi faaliyetlerine devam etti. Tayyip Erdoğan şimdi tüm yerleşkeyi boşaltarak Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürüyor. Ankara’dan sonra İstanbul’da da usulsüzlükler üzerine kurulmuş yeni bir KaçAK Saray daha ortaya çıkmış olacak.

Öğrenciler ve Beşiktaşlılar karşı çıkıyor
Yerleşkenin taşınmasına karşı çıkan üniversiteliler binlerce imza toplamış, süreçte tüm üniversite bileşenlerinin katıldığı forumlar, eylemler düzenlenmişti. Eylemlere akademisyenler ve mezunlar da destek vermiş, Beşiktaş Kent Dayanışması da bölgenin dönüşümüne yol açacak, bölgeyi tamamıyla öğrencilerin, Beşiktaşlıların kullanımına kapatacak projeye karşı başlayan mücadelede yer almıştı.

YTÜ öğrencileri: ‘Yıldız Kampüsü külliye olmayacak!’

Erdoğan’ın Yıldız ısrarı 2.Abdülhamid’e uzanıyor
II. Abdülhamit saltanatı boyunca güvenlik nedeniyle inşa ettirdiği ve yerleştiği Yıldız Sarayı ve YTÜ’nün de bulunduğu yerleşke Cumhuriyet Dönemi’nden itibaren kamusal kullanıma açıldı, halkın ortak mekanına dönüştü. Erdoğan, bu kamusal alanı yeniden özel alanı ilan etmeye çalışıyor.

Yıldız Sarayı ve iktidar ideolojisinin mimari simgeleri – Nur Umar*

politeknik.org.tr