AKP tipi ‘rehabilitasyon’: Yanan Sürmene Ormanı’na villalar

Trabzon Sürmene’de yanan ormanın yerine yeni ağaçlar değil, villalar yükselmeye başladı. Çamburnu Tabiat Parkı, AKP iktidarı eliyle Körfez sermayesine pazarlanıyor.

Trabzon’un Sürmene İlçesi Çamburnu mevkiinde 7 Ocak gecesi orman yangını çıkmış, Çamburnu Tabiat Parkı ve çevresinde 50 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yanmıştı. Yangın öncesinde doğal orman alanını Katar Emiri ve Tayyip Erdoğan birlikte gezmişti ve alanın körfez sermayesine verileceği kamuoyunda konuşulmuştu. Yangından 5 ay sonra yanan bölgede 15 villa yükselmeye başladı.

Çamburnu Tabiat Parkı’nda yapılaşma planları sonrası yangın

Sarıçam ormanı villalar için yok ediliyor
Yangının çıktığı ve sonrasında villaların yükselmeye başladığı Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı tabiat niteliği taşıyan Çamburnu Tabiat Parkı, bir sarıçam türü olan Koçhiana’nın Dünya’da yayılış gösterdiği ve deniz seviyesine kadar inebildiği nadir alanlardan bir tanesi olarak biliniyor.

AKP ormanı yaktı ve satıyor
Konuyla ilgili Sözcü Gazetesi’ne konuşan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Milli park olan orman arazisi tıraşlanmış. Bize söylenen villalar bitince bölgeye turist geleceği… Tam bir AKP rantıyla yine karşı karşıyayız. İnşaatların üç ortağı olduğunu öğrendik. Sürmene Belediye Başkanı da bu işin içinde” diye konuştu.

Cerattepe’den Sürmene’ye Karadeniz’de yağma sürüyor – Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi YK Sekreteri Volkan Bilgin ile röportaj

politeknik.org.tr