TMMOB Ankara İKK’dan Vadi Halkının Direnişi İçin Açıklama

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dikmen Vadisi’ndeki evlerin yıkımını ihaleyle bir şirkete verdi. Yıkım için 12 Şubat günü özel güvenlikler ve yıkım ekibiyle Dikmen Vadisi’ne gelen şirket, Vadi halkının kararlı direnişiyle karşılaştı. TMMOB Ankara İKK da bir basın açıklaması yaparak, yıkımlara karşı mücadelesini sürdüren Vadi halkının yanında olduğunu belirtti.

Dikmen Vadisi halkı 7 yıldır barınma hakkı için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım politikalarına karşı mücadele ediyor. Kentsel dönüşüm politikaları doğrultusunda Dikmen Vadisi’ndeki evleri yıkmaya çalışan Ankara Büyükşehir Belediyesi evleri yıkamayınca yıkım işini ihaleyle taşeron bir şirkete verdi.

Taşeron şirketin 12 Şubat günü Dikmen Vadisi’ne gelmesi üzerine Vadi halkı kararlılığı sürdürdü ve taşeron şirkete bağlı özel güvenlikler ve yıkım ekibini Dikmen Vadisi’nden kovdu.

Konu ile ilgili TMMOB Ankara İKK bugün (15 Şubat 2013) bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada, taşeron şirkete devredilen yıkım işleri için mafyatik müdahaleye karşı Vadi halkının meşru bir direniş sergilediği vurgulandı.

Yapılan açıklamada, belediyenin 7 yıldır evleri ve yaşamları için direnen Vadi halkının sorunlarını çözmek yerine mafyatik uygulamalarla ve özel güvenliklerle halka karşı terör estirdiği belirtildi. TMMOB Ankara İKK, haklarını savunan yoksul insanlara uygulanan şiddetin hukuksuzluğuna dikkat çekerek bu şiddeti uygulayan ve göz yumanlar için ilgilileri göreve çağırdı.

Basın açıklamasının tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

politeknik.org.tr