Sendikalı oldukları için işten çıkarılan gıda mühendisleri direniyor

Bursa Kafkas Şeker Fabrikası’nda iki gıda mühendisi sendikaya üye oldukları için işten atıldı. Fabrikada çalışan işçiler işten çıkarılan arkadaşları için üretimi durdurdu.

Bursa Kafkas Şeker Fabrikası’nda biri ar-ge yöneticisi diğeri sorumlu müdür olarak görev yapan 2 gıda mühendisi iş yerinde sendikaya üye oldukları için 27 Şubat’ta işten çıkarıldı. Gelişmeler üzerine Kafkas Şeker Fabrikası’nda çalışan işçiler arkadaşlarına sahip çıkarak üretimi durdurdu. Tek Gıda-İş Sendikası’nın çağrısı ile bugün (2 Mart) Heykel Meydanı’nda konuyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Eyleme TMMOB YK Üyesi Neriman Usta da destek verdi.

Mühendislere önce mobbing sonra işten çıkarma
İşten çıkarılan gıda mühendisi Serpil Sertel Deniz sendikaya üye oldukları için uzun zamandır mobbinge uğradıklarını, sendikalı olmaktan vazgeçmedikleri için işlerine son verildiğini açıkladı. Deniz “Beni, şirketin küçüldüğü gerekçesiyle işten çıkardılar. Ben bu şirkette sorumlu gıda mühendisiyim. Yani bu birimde bir gıda mühendisinin çalıştırılma zorunluluğu var. Beni sendikaya üye olduğum için işten çıkardılar” dedi. Deniz, işlerine son verilmeden önceki süreçte aylardır hafta sonları da dahil olmak üzere 45 saatin üzerinde çalıştırıldıklarını ancak hiçbir şekilde mesai ücretlerini alamadıklarını da söyledi.

gida_muh_bursa1 gida_muh_bursa bursa_gida_3

 politeknik.org.tr