Nükleer inşaatını engelleyen Mersinlilere polis saldırısı

Mersin Akkuyu için planlanan nükleer satralin deniz yapılarının temel atma törenine engel olan yaşam savunucularına jandarma ve polis saldırdı. Ölüm projesinin töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yine ‘enerji ihtiyacı ve dışa bağımlılığı azaltma’ yalanına sarıldı.

Mersin Akkuyu’ya planlanan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin deniz yapılarının bugün (14 Nisan) gerçekleştirilen temel atma töreninde inşaat alanına giriş ve çıkışları durduran Mersinlilere jandarma saldırdı.

Temel atma boşuna yıkacağız başına
Mersin’in dört bir yanından gelen yaşam savunucuları Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli kasabasından inşaat alanına kadar yürüdü. Burada Mersin Nükleer Karşıtı Platform adına basın açıklaması okundu. Bölge halkının, bilim insanlarının ve meslek örgütlerinin tepkilerine rağmen yapılmak istenen nükleer projesine izin vermeyeceklerini açıklayan yaşam savunucuları “Temel atma boşuna yıkacağız başına”, “Nükleer santral istemiyoruz”, “Nükleer şirket ülkemizi terk et” sloganları attı. İnşaat alanın girişinde bekleyen ve burada forum gerçekleştiren Mersin halkı inşaata giriş ve çıkışları kapattı. ÇED davaları dahi sonuçlanmadan temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatına engel olan Mersinlilere polis ve jandarma TOMA ile saldırdı.

Taner Yıldız’dan yine aynı nakarat
Mühendislerin sahte imzalarının kullanıldığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu hakkında açılan dava süreçleri tamamlanmamasına rağmen inşaat çalışmaları başlatılırken temel atma töreninde konuşan Taner Yıldız ölüm projesini bir kez daha enerji ihtiyacı ve dışa bağımlılığı gerekçe göstererek savundu. Elektrik kesintileri sonrasında kurulu enerji gücünün Türkiye’ye yeterli olduğunu ağzından kaçıran Taner Yıldız, temel atma töreninde sermayenin enerji rantını halkın çıkarıymış gibi göstermek için “dışa bağımlılığın azalacağı” yalanına sarıldı.

“Bizler varken o santrali yapamayacaksınız”
İstanbul’da da Karadeniz İsyandadır Platformu, santrali yapacak Rusya’nın Taksim’deki konsolosluğu önünde eylem yaptı. “Nükleer değil yaşam” pankartı açan Platfom üyeleri konsolosluk önüne sarı boya döktü. Basın açıklamasında “Bizler bu topraklarda var olduğumuz sürece Akkuyu’da, Sinop’ta, İğneada’da, hiç bir yerde santral yapamayacaksınız” denilirken, 25 Nisan’da Sinop’ta, 26 Nisan’da Kadıköy’de yapılacak nükleer karşıtı mitinglere çağrı yapıldı.

ist_nuk

İstanbul

nuk_m_1

nuk_m_2

akkuyu-eylem-2 akkuyu

politeknik.org.tr