Elektrik mühendislerinden nükleer reklamlarına suç duyurusu

Elektrik Mühendisleri Odası, Mersin Akkuyu’da temeli atılan nükleer santralle ilgili çıkan reklamlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Elektirk Mühendisleri Odası (EMO), su yapılarının temeli törenle atılan Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin medyada döndürülen reklam filmleri hakkında dün (14 Nisan) suç duyurusunda bulundu. EMO ve Nükleer Karşıt Platformu (NKP) Ankara Yerel Bileşenleri suç duyurusu öncesinde Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Nükleer masallar yalanlarla sürüyor’
Açıklamayı EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın okudu. Akgün, AKP’nin medyada nükleeri güzelleyen reklamlarla halka masallar anlattığını ancak yanlış bilgilendirmeler ve yanıltıcı görseller içeren reklamları suç duyurusuyla yargıya taşıdıklarını belirtti. Akgün “Bugün Akkuya`da anlattıkları masalın temelini atıyorlar. Attığınız o temel geleceğimizin dinamitidir. Nükleer masallara karşı, söylediklerimizin gerçekler olduğunu bir kez daha vurguluyor, yargının kamu yararını, toplumun ve çevrenin sağlığını göz önüne alarak en doğru kararı vereceğini umuyoruz. Unutmayın o yalanlar sizin ama nükleer felaket bizim olmayacak.” ifadelerini kullandı.

AKP’nin karanlık projeleri
Akgün, nükleer projesinin sermaye gruplarına rant sağlamak için ortaya çıktığını, elektrik kesintilerinin hemen ardından AKP’nin meclisten apar topar geçirdiği nükleer santral kararının ‘fırsatçılık’ olduğunu belirtti. Akgün “Kendi beceriksizliklerini “Yetersiz Enerji Altyapısı” bahanesiyle gizleyerek halkı Nükleere mecbur olduklarını ikna etmeye çalışmaktadırlar. Öyle ki tüm ülkeyi felç eden elektrik kesintisinin yaşandığı gün, sorunu çözmeye kalkışmak bir yana dursun sorunun kaynağını bile araştırmak zahmetine girmeyenler, yaşanılan krizi fırsata çevirerek hemen o günün gecesinde Nükleer Santral Kurulması ile ilgili yasayı meclisten geçirmiştir.” şeklinde konuştu.

emo_nuk

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın

 

politeknik.org.tr