The New York Times’ın teknoloji işçileri sendikalaştı

The New York Times’ın teknoloji işçileri Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’nda yapılan seçimle sendikalaştı. Çalışanların %80’i sendikadan yana oy kullandı.

The New York Times’ta çalışan yazılım mühendisleri, proje müdürleri, tasarımcılar, veri analistleri ve diğer teknoloji işçileri sendikalaştı. Times Tech Guild Sendikası’na “evet” diyen işçiler toplu sözleşme hakkı kazandı.

The New York Times’ta yer alan habere göre sendika, Times’a nisan ayında gönüllü olarak tanınmasını talep etti. Sendikanın talebi reddedilince Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu çatısı altında oylamaya gidildi. Oylamada işçiler 88 hayır oyuna karşılık 404 evet oyu vererek, sendikalı olmak istediklerini ilan etmiş oldu.

Uzman yazılım mühendisi Nozlee Samadzadeh bu kazanımın yalnızca The New York Times’ın ve The Times’ın teknoloji birimlerinde çalışan işçiler için olmadığını, tüm teknoloji sektörü ve işçileri için bir kazanım olduğunu vurguladı. Samadzadeh “Bu sonucun, teknoloji sektöründeki örgütlenme dalgasının bir başlangıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Times Tech Guild, The News Guild of New York çatısı altında kurulan bir sendika. Bu örgütlenmeyle Times Tech Guild, Amerika’daki yetkili en büyük teknoloji işçileri sendikası oldu.

Amerika’da beyaz yakalıların sendika ilgisi

Amerika’da beyaz yakalıların sendikalaşma ilgisi bir süredir dikkat çekiyor. Kıtada uzun yıllardan sonra en büyük işsizlik oranı yaşanırken beyaz yakalılar ‘büyük istifa’ dalgasında emek alanında farklı arayışlar içinde olduğunu göstermişti. Geçtiğimiz aralık ayında SHoP Architects çalışanı mimarlar da sendikalaşmak istediklerini duyurmuştu.

politeknik.org.tr

*The New York Times’ın https://www.nytimes.com/2022/03/03/business/media/new-york-times-tech-union.html haberinden derlenmiştir.