Mühendisler, mimarlar, plancılar 2023 yılı asgari ücret talebini belirledi

Asgari ücretin ortalama ücrete dönüşmesinin sonuçlarını doğrudan yaşayan mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücret taleplerini buna göre belirledi. Mühendislerin, mimarların 2023 yılı asgari ücret beklentisi 18.000 TL’nin üzerinde oldu.

Politeknik’in her yıl asgari ücretlerin belirlendiği dönemde mühendis, mimar, plancıların talebini açığa çıkarmak üzere yaptığı anketin sonuçları belli oldu. Meslektaşlarımız ‘Mühendis, mimar, şehir plancılarının 2023 yılı asgari ücreti ne kadar olsun?’ sorusuna %51 oranla 18.000 TL üzerinde olmalı cevabını verdi.

İki hafta boyunca sosyal medya ve LinkedIn üzerinden yaygınlaştırılan tek soruluk ankete 509 kişi katıldı. Ankete katılan 261 kişi mühendis, mimar, plancı asgari ücreti 18.000 TL’nin üzerinde olmalı dedi. Anketin büyük farkla en çok işaretlenen şıkkı ise %34’lük oranla 20.000 TL ve üzeri oldu.

Anket sonuçlarının ayrıntılı dağılımı:

Asgari ücret ortalama ücrete dönüştüyse…

Son yıllarda ekonomik politikalar sonucu emeği her geçen gün değersizleşen işçiler arasında yer alan mühendis, mimar, plancılar asgari ücret taleplerini buna göre şekillendirdi. Asgari ücretin ortalama ücrete dönüşmesinin sonuçları ankete yansıdı.

TMMOB bekleniyor

Ücretli çalışan tüm mühendisleri, mimarları, plancıları etkileyen asgari ücret için TMMOB bekleniyor. TMMOB kısa bir zaman içinde 2023 yılı mühendis, mimar, şehir plancıları asgari ücretini belirleyecek. Belirlenen asgari ücretin mühendis, mimarların çalışma yaşamında gerçek alt sınır ücreti olması için TMMOB’nin ve TMMOB’ye bağlı odaların yapabilecekleri her geçen yıl önemini daha fazla hissettiriyor.

politeknik.org.tr