Müftülüğe verilmek istenen botanik bahçesi önünde eylem: ‘Botanik Bahçesi tahliye edilemez’
Spread the love

Müftülüğe verilmek üzere hakkında tahliye kararı verilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’ne sahip çıkanlar yerleşke önünde açıklama yaptı: Botanik Bahçesi’ne Dokunma!

İstanbul Müftülüğü’ne devredilerek tahliye edilmeye çalışılan İstanbul Üniversitesi Botanik Anabilimdalı ve Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’ne sahip çıkanlar CHP Fatih İlçe Örgütü çağrıcılığıyla bugün (6 Temmuz) yerleşke önünde basın açıklaması yaptı. Derslerini botanik bahçesinde uygulamalı olarak gören biyoloji bölümü öğrencileri, mezunlar, akademisyenler, biyologlar, kent ve doğa savunucuları tahliye kararını protesto etti.

Eylem öncesinde botanik bahçesine girişler Rektörlük talimatıyla kapatıldı, polis ve özel güvenlik birimleri ziyaretlere engel oldu. İstanbullular, onlarca yıllık emekle kurulan, içerdiği binlerce bitki çeşitliliğiyle İstanbul’un en büyük botanik bahçesinin ve bilimsel araştırma merkezinin Diyanet’e devredilmesinin yerleşkeyi yok etmek anlamına geldiğini vurguladı.

Bilim yuvaları saraya teslim edildi

Basın açıklamasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin ve üniversitenin tahliye kararının yanlış olduğunu söyledi. Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen sürgünleri örnek göstererek ormanların, üniversitelerin yok edilmesine tepki gösteren Şeker, “Çocuklarımızın bilim yuvaları saraya tahsis edildi. Öğrencilerin laboratuvara ihtiyacı var. Bu karardan bir an önce vazgeçilmeli” dedi. Şeker’in ardından Türkiye Biyologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı söz alarak botanik bahçesinin tahliyesinin bahçenin yok olması anlamına geleceğine vurgu yaptı.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YILDIZ YERLEŞKESİ ERDOĞAN İÇİN BOŞALTILIYOR

MARMARA ÜNİVERSİTESİ NİŞANTAŞI YERLEŞKESİ’NE TOKİ GİRERSE: KAMU ALANINA TİCARET-KONUT ALANI FONKSİYONU

Biyoloji öğrencileri tepkili: Eğitimimiz engelleniyor, laboratuvarımız kalmayacak

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğrencileri de karara tepki gösterdi. Birçok dersini botanik bahçesinde uygulamalı olarak gören öğrenciler, laboratuvarımız kalmayacak dedi. Geleceğin bilim insanları olarak eğitim almamız, bilim üretmemiz engelleniyor diyen üniversiteliler açıklamalarında, 5000’e yakın bitki türünün, içlerinde endemik türlerin ve anıt ağaçların olduğunu da ekledi, “İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi tahliye edilemez” dedi.

politeknik.org.tr


Spread the love