MMO İTÜ Mühendislik Günleri Başlıyor

İTÜ Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Komisyonu tarafından üçüncü kez düzenlenen Mühendislik Günleri 5-9 Mart tarihlerinde İTÜ İşletme Fakültesi ve İTÜ Makina Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. İTÜ MMO Öğrenci Komisyonu Mühendislik Günleri ile yine “Sermayenin nesnesi değil toplumun öznesi olacağız” diyerek üniversitelerdeki piyasacı uygulamaları reddederek toplumun mühendisleri olacağını söylüyor.

İlk olarak 2010 düzenlenmeye başlayan, bir haftalık etkinlikler dizisi halinde düzenlenen İTÜ Mühendislik Günleri bu yıl da üçüncü kez 5-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Mühendislik Günleri, üniversitelerdeki bilimsellikten uzak, piyasacı, kariyer odaklı, rekabetçi uygulamaları reddederek; mühendislik öğrencilerinin “kariyer günleri, sektör günleri, savunma sanayi günleri” gibi etkinliklere mahkum edilmesine inat bilimsel eğitim talebini, toplumcu mühendisliği, birlikte üretme arzusunu ve insanca yaşam hakkını öne çıkarıyor.

Sponsorsuz olarak gerçekleştirilen Mühendislik Günleri’nde tüm etkinlikler de ücretsiz yapılıyor.

Mühendislik Günleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da açılışını bir konserle yapıyor. 5 Mart akşamı saat 18.00’da İTÜ Makina Fakültesi Orhan Öcalgiray Salonu’nda gerçekleşecek açılışta Baba Zula sahne alacak.

6-8 Mart tarihlerinde İTÜ Makina Fakültesi ve İTÜ İşletme Fakültesi’nde düzenlenecek panellerle Mühendislik Günleri devam edecek. 6 Mart tarihinde Makina Fakültesi’nde gerçekleşecek olan “Depremini Bekleyen Şehir: İstanbul” panelinde olası İstanbul depremi ve Van depreminin kentsel dönüşüm için bir fırsata çevrilmeye çalışılmasının İstanbul’daki yansımaları Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ve Doç. Dr. Murat C. Yalçıntan ile konuşulacak. Aynı gün İşletme Fakültesi’nde “Kariyer Basamaklarını Tırmanmak” başlıklı panelde ise Yrd. Doç Dr. Özgür Müftüoğlu ve Endüstri Mühendisi Arda Arlı üniversitelerdeki rekabetçiliği ve iş yaşamında mühendislerin yaşadığı güvencesizliği anlatacak.

7 Mart günü İşletme Fakültesi’nde “AKP’nin İleri Demokrasisi” isimli panelde son dönemde artan baskı ve zoru Radikal Gazetesi Yazarı Özgür Mumcu, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve MMO Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Yener değerlendirecek. Makina Fakültesi’nde yapılacak “İTÜ’de Yetkin Mühendislik” paneline ise Prof. Dr. Fuat Ercan katılacak.

8 Mart günü Makina Fakültesi’nde yapılacak “Üretimde Makinalaşma ve Otomasyon” paneline Doç. Dr. Sinan Alçin ve Prof. Dr. Şeniz Ertuğrul katılırken; “Nanomalzemeler ve Akıllı Malzemeler” paneline ise Prof. Dr. Bülent Eker katılacak.

Mühendislik Günleri kapanışını ise Eskişehir’deki ETİ Makine ve ETİ Gıda fabrikalarına düzenlediği teknik gezi ile yapacak.

Ayrıntılı bilgi için:
PROGRAM:

PAZARTESİ
“Açılış Konseri: BabaZula”

SALI

“Depremini Bekleyen Şehir: İstanbul”

Konuşmacılar: 
Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu
Doç. Dr. Murat C. Yalçıntan

Makina Fakültesi Mavi Salon Saat:16.30“Kariyer Basamaklarını Tırmanmak”

Konuşmacılar: 
Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu
Endüstri Müh. Arda Arlı

İşletme Fakültesi D101 Saat: 16.30
—————————————————-
ÇARŞAMBA

“İTÜ’de Yetkin Mühendislik Uygulaması”

Konuşmacı: 
Prof. Dr. Fuat Ercan

Makina Fakültesi Orhan Öcalgiray Salonu Saat: 16.30“AKP’nin ‘İleri’ Demokrasisi”

Konuşmacılar:
Radikal Gazetesi Yazarı Özgür Mumcu
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu
Mak. Müh. Yunus Yener 

İşletme Fakültesi F134 Saat: 16.45
—————————————————–
PERŞEMBE

“Üretimde Makinalaşma ve Otomasyon”

Konuşmacılar:
Doç Dr. Sinan Alçin
Prof. Dr. Şeniz Ertuğrul

Makina Fakültesi Mavi Salon Saat: 15.00“Nanomalzemeler ve Akıllı Malzemeler”

Konuşmacılar: 
Prof. Dr. Bülent Eker
Doç. Dr. Celalettin Ergun

Makina Fakültesi Mavi Salon Saat: 16.30 
——————————————————–
CUMA

“ETİ Makina ve ETİ Gıda fabrikalarına teknik gezi”
-Kayıtlarınızı fakültelerde açacağımız masalardan yaptırabilirsiniz.