Mimarlar Odası’ndan Ağaoğlu’na Yanıt

Mimarlar Odası, elinde olsa Mimarlar Odası’nı kaldıracağını söyleyen ve oda yönetimini hedef alan açıklamalar yapan Ali Ağaoğlu’na yanıt verdi: ‘Halktan yanayız, şeffafız, kamu yararınayız’

Bilime, hukuka ve demokratik normlara aykırı projeleri ile adı “doğa ve tarih yağması” ile özdeşleşen Ali Ağaoğlu’nun Maslak 1453 Projesi ile ilgili olarak Mimarlar Odası’nı hedef alan karalama, tehdit ve hakaret dolu açıklamalarına Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu’ndan yanıt geldi.

Maslak 1453 Projesi’nin iptal davasını TOKİ’ye karşı açtığını hatırlatan oda yönetimi, yargı kararının “üst ölçek plan kararlarına uygun olmadığı”, “bu yerlerin konut alanına açılmasının deprem kuşağında yer alan İstanbul için risk taşıdığı”, “bölgenin doğal yapısının bozulacağı ve su kaynaklarının kirleneceği”, “planlanan alanın yanında yer alan orman alanının yapılaşma baskısına maruz kaldığı”, “mevzuat gereği alınması gereken kurum görüşlerinin plana aktarılmadığı” gerekçelerini sıraladı.

Mimarlar Odası’nın kurulduğu 1954’ten bu yana kentlerin kimlikli, planlı ve sağlıklı gelişmesini savunduğu belirtilen açıklamada odaların bu görevi çerçevesinde dava açmalarının demokratik bir hak olduğunun altı çizildi. Açıklamada Mimarlar Odası’nın çalışmaları ve bütçesinin de yasalara uygun olarak saydam gerçekleştiği ve denetime açık olduğu ifade edildi.

Açıklama şu sözlerle noktalandı:

Demokratik düzenin vazgeçilmez unsurlarından olan Sivil-Demokratik Toplum Kuruluşlarını ve Meslek Kuruluşlarını ‘kapatma’ya davet eden, Odamıza ve yöneticilerine hakaret içeren bu yakışıksız açıklamalar nedeniyle her türlü yasal girişimde bulunulacaktır. Bu vesile ile hukuka ve demokrasiye inanan Odamızın kamu ve toplum yararına çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha değerli kamuoyumuza saygı ile duyuruyoruz.

Ağaoğlu ne demişti?

Ali Ağaoğlu Mimarlar Odası’nın her projeden tasdik harcı, her üyesinden aidat aldığını söylemiş, oda bütçesinin denetime açık olmasını görmezden gelerek “Nerede o para açıklasın bakalım. Yaptıkları tek şey yapılan her şeye karşı çıkmak” sözleriyle aslında neden rahatsız olduğunu dile getirmişti. Mükemmel proje olmadığını, her projenin eksikleri olduğunu iddia eden Ağaoğlu, “Her yapılan plana itiraz et, onu da yasal zemine taşı, yargı da buna çanak tutuyor. Hayatında bir tane kibrit kutusu çizemeyecek mimarlar gidiyor orada bir şekilde yönetici oluyor” demişti. Ağaoğlu, elinde olanak olsa Mimarlar Odası ve benzeri kurumları kapatacağını da dile getirmişti.

 

 

Kaynak: Sendika.Org