Melih Gökçek’ten Mimarlar Odası’na Üslupsuz Yanıt

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı göndererek Ankara’nın Hacıbayram semtinde süren arkeolojik çalışmalarda iş güvenliği önlemleri alınması gerektiğini belirtti. Mimarlar Odası’nın yazısına cevaben gönderilen yazıda Melih Gökçek, “Can güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır. Aklı kendinize verin” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın Hacıbayram semtinde sürdürülen arkeolojik çalışmaları inceledi. İnceleme sırasında, çalışma alanında kopan bir parça, alanın yanındaki kıraathaneye düştü. Olayda şans eseri kimse yaralanmadı.

Olay üzerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bir yazı göndererek, çalışmalarda iş güvenliği önlemlerinin alınması gerektiğini belirtti ve çalışmalar hakkında bilgi talebinde bulundu.

Mimarlar Odası’nın gönderdiği yazıya Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek cevap verdi. Yazının bir bölümünde büyük harfler kullanan Gökçek’in üslupsuz cevabı şu şekilde;

“Hizmetin sırf sizin anlamanız için, özel dizayn edilmesi söz konusu değildir. Can güvenliği konusu bizim sorumluluğumuzdadır. Aklı kendinize verin. Çalışma yerinde kimin görevli olacağını biz tayin ederiz. Bu çalışmanın dayanağı yasalardır.”

Melih Gökçek’in gönderdiği yazı üzerine Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına katılan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan, Gökçek’in gönderdiği yazının hakaret ve küfür niteliğinde olduğunu belirtti. Açıklamada, Gökçek’in gönderdiği yazının İçişleri Bakanlığı’na gönderileceği ifade edilirken, Hacıbayram’da süren çalışmalarda iş güvenliği önlemlerinin alınana kadar bu konunun takip edileceği belirtildi.

politeknik.org.tr