Maden Değil Taşeron Öldürüyor

Zonguldak Kozlu’da yaşamını yitiren 8 madencinin sorumlusu taşeron çalıştırma sistemidir.

Zonguldak Kozlu’da 7 Ocak 2013 günü maden ocağında yaşanan grizu patlaması sonucu 8 maden işçisi hayatını kaybetti. Yaşanan acı olay üzerine İstanbul’da DİSK’e başlı Dev Sağlık-İş, Enerji Sen ve Limter-İş sendikaları ile İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bugün (9 Ocak 2013) Unkapanı Bölge Çalışma Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, işçilerin hayatına mal olan bu acı olaydan taşeron sistemin ve AKP hükümetinin sorumlu olduğu belirtildi. Daha fazla kar için daha fazla çalışma anlayışıyla hareket eden taşeron şirketin, maden ocağında açılan galerilerde gazın boşalmasını beklemediği, işçileri ölüme sürüklediği ifade edildi. Maden ocağında yerin 630 metre altında sıkışan gazın, kömür püskürtmesiyle 8 işçinin iş cinayetine kurban gittiği, 7 işçinin de yaralandığı belirtildi.

 

Taşerona karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz

Bir kez daha gördük ki, taşeron çalıştırma sistemi, güvenli çalışma ortamını yok ediyor. İş kazalarına sebep oluyor. Çalışanın hayatını hiçe sayan taşeron sisteme karşı güvenceli iş, insanca yaşam mücadelesini yükseltmeliyiz.

 

 

politreknik.org.tr