Kocaeli’de Kentsel Dönüşüm İsyanı

Kocaeli’nin Çayırova ilçesine bağlı Emek ve İnönü mahallelerinde kentsel dönüşüme karşı mücadele yürüten mahalleliler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem gerçekleştirdi.

AKP’nin kentsel yıkım projeleri Kocaeli’nin Çayırova ilçesine bağlı Emek ve İnönü mahallelerinde devam ediyor. Mahalleliler, kendilerinden habersiz uygulanan projelere tepkili.

Emek ve İnönü mahallelerinde yaşayan kentsel dönüşüm mağduru mahalleliler, kentsel dönüşüm hakkında bilgi almak için birçok defa Çayırova Belediyesi’ne başvurdu.

Çayırova Belediyesi, Emek ve İnönü mahallelerinde kentsel dönüşüm uygulandığını, daha ayrıntılı bilginin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından verilebileceğini belirtti.

Bunun üzerine mahalleliler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 mahalleli hazırladıkları dövizler ve sloganlar eşliğinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Mahalleliler belediye önüne geldiğinde özel güvenliklerin barikatıyla karşılaştı.

Eylem devam ederken mahalleliler arasından seçilen temsilciler görüşme yapmak üzere belediye binasına girdi. Görüşmenin ardından Çayırova İnönü ve Emek Mahalleleri Güzelleştirme Yaşatma Derneği Başkanı Murat Koca bir açıklama yaptı. Koca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamanın kaygılarını arttırdığını ifade etti. Koca; Emek ve İnönü mahallelerinde uygulanan kentsel dönüşüm konusunda, mahallelilerin rızası olmadan hiçbir projeyi kabul etmeyeceklerini ve mücadelelerini sürdürecekleri belirtti.

 

 

 

 

politeknik.org.tr