Festivalin Kapanışı Emek Sineması’nda Yapılacak

İki hafta önce açılışı Emek Sineması’nda yapılan İstanbul Film Festivali’nin kapanışı da Emek Sineması’nda yapılacak.

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu, iki hafta önce “İstanbul Film Festivali’nin açılışı Emek Sineması’nda olur” diyerek Emek Sineması’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından 50 kişilik grup Emek Sineması’na girerek festival açılışı yaptı. Emek Sineması’na girilmesinin üzerine polisin kapıya barikat kurması tepkiyle karşılandı.

Polisin Emek Sineması girişine barikat kurması üzerine Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu, geçtiğimiz hafta 7 Nisan Pazar günü Emek Sineması’na bir yürüyüş daha gerçekleştirdi. Yürüyüş daha Emek Sineması’nın sokağına girilmeden polis tarafından engellendi. Polis, gaz ve tazyikli suyla eylemcilere saldırdı ve 4 kişiyi gözaltına aldı.

Bütün yaşananların ardından Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu bir açıklama yaparak, İstanbul Film Festivali’nin kapanışının Emek Sineması’nda yapılacağını duyurdu. Açıklamada, 14 Nisan Pazar günü saat 16.00’da Emek Sineması önünde buluşulacağı ifade edildi.

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu’nun yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

 

Festivali Emek’te Kapatıyoruz!

14 Nisan Pazar günü 16:00′da Emek Sineması’nın önünde buluşuyoruz. Emek’te açtığımız festivali, yine Emek’te kapatıyor, Mücadeleye Devam Ediyoruz.

Bazen zaman hızlanır, bir anlığına her şey imkan dahilinde görünür. Bize “alternatif yok” diyen siyasi iktidarlara ve sermayeye karşı, inatla “var” deriz; bir gün bir kapıyı açarız ve mümkünün kıyısındayızdır.

Böylesi bir kapı araladık.

2009’dan beri Beyoğlu Belediyesi’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla Multi Türkmall ve Kamer İnşaat eliyle gerçekleştirilmek istenen yıkım projesine karşı çıkan bizler için bu seneki Festival her zamankinden daha hareketli, daha heyecanlı ve daha güçlü geçti. Önce “kamu” olarak Sinemamızın kapısını tekrar araladık ve Festival’in açılışını Emek Sineması’nda gerçekleştirdik. Sonra, bize ait olan Yeşilçam Sokak’a girmek istediğimiz için biber gazı, tazyikli su ve coplarla saldırıya uğradık, inatla dağılmadık ve hep beraber haykırdık: “Emek Bizim İstanbul Bizim!” Burada duracak değiliz. Yıkımı engelleyip Emek Sineması’nı geri alana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sokaklarımıza, meydanlarımıza, mahallelerimize, sinemalarımıza, kentimize ve bütün bu alanları bizlerin kılan kentsel hafızamıza, yaşamlarımıza yapılan saldırılara karşı bir aradayız!

Açılışını Emek Sineması’nda yaptığımız Festival’in kapanışını gerçekleştirmek, mücadeleye devam edeceğimizi haykırmak, dahası hayatı festival kılmak için 14 Nisan Pazar günü saat 16:00’da Emek Sineması’nda buluşuyoruz.

Emek Sermayeyle uzlaşmayacak!
Emek Bizim İstanbul Bizim!

Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu