Kimya mühendislerinden Koronavirüse karşı dezenfektan kullanımına dönük uyarılar
Spread the love

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Koronavirüs salgını üzerine kullanımı yoğunlaşan kimyasallarla ilgili açıklama yaptı. Kimya mühendisleri, dezenfektan ve alkol stoklarının azalması ile birlikte uygunsuz kimyasalları içeren dezenfektanların merdiven altı koşullarda üretilerek piyasaya sürülme tehlikesinin bulunduğunu açıkladı.

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi, küresel salgına neden olan koronavirüsten korunma konusunda sıkça kullanılan kimyasallarla ilgili uyarılarda bulundu. Virüs vakalarının duyulması ile birlikte kolonya ve dezenfektan ürünlerinin fahiş fiyatlara satıldığını belirten kimya mühendisleri, merdiven altı diye bilinen üreticilerin, uygun olmayan kimyasalları kullanarak ürettikleri dezenfektanları piyasaya sürebileceğine dikkat çekti.

El dezenfektanlarında kullanılan izopropil alkol ve etil alkol yerine metil alkol vb. kullanılması sonucunda cilte teması ve solunması ile toksik etkilere yol açabileceğini ve etkilerinin zamana yayılabileceğini belirten KMO İstanbul Şubesi, Bakanlığın bu konuda acilen tedbir alması gerektiğini vurguladı.

KMO İstanbul Şubesi uyarılarına şöyle devam etti:

Dezenfektan alırken, aldığımız yere, etiket bilgisine vb. dikkat etmemiz son derece elzemdir.

– Kişisel temizlik ve hijyen için su ve sabun kullanmak yeterlidir. Ellerinizi sabunlu su ile daha sık yıkayın.

– Kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda kullanılabilir. Su ve sabun var ise kolonya kullanmaya ihtiyaç yoktur.

– Aşırı kolonya kullanımı cildi tahriş eder. Çocuklarda ve hassasiyeti olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

– Ellerde yara var ise alkol kullanılmamalıdır.

Kolonya %70-80 Etil alkol içeren çözeltidir. İçine çeşitli koku verici maddeler eklenmiştir.

El dezenfektanları ise İzopropil alkol çözeltisidir.

Her iki tipteki alkol temin edilebiliyorsa evde kendi kolonya ve dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.

Hem kişisel hijyen için, hem ev temizliğinde aşırı malzeme kullanmak tehlikelidir. Daha fazla temizlik ürünü, daha fazla hijyen anlamına gelmemektedir. Aşırı temizlik malzemesi kullanmayın, eski alışkanlığınızda temizlik yapmak yeterlidir.

Sanal medyada dolaşan formül ve reçetelere itibar etmeyiniz. Bilmediğiniz temizlik malzemesini kullanmayınız. Sabun ve su ile temizlik yeterlidir. Evimizde kullandığımız tehlikeli kimyasallarla ilgili daha detaylı bilgi için broşürümüzü incelemenizi öneririz:

BROŞÜR İÇİN TIKLAYINIZ.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

politeknik.org.tr


Spread the love