Kazdağları’nda ekolojik yıkımın mühendisi olma! – Politeknik

Çanakkale Kazdağları madencilik faaliyetlerinin kıskacına alındı. 2013 yılından bu yana Çanakkalelilerin mücadele ettiği Kirazlı’daki altın madeni projesi için, devam eden mahkeme sürecine rağmen ağaç kıyımı başlatıldı, 195 bin ağaç kesildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, maden faaliyetlerinde 195 bin değil 13 bin ağaç kesildiğini, 2 farklı noktada hatıra ormanı oluşturulduğunu, 14 bin fidan dikimi yapıldığını iddia ederek gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. İhaleyi alan Alamos Gold şirketinin sözcülüğünü yaptı.

Salda’da, ODTÜ Ormanı’nda, Munzur’da, Kuzey Ormanları’nda tüm doğal alanları ‘talan edilebilir, satılabilir’ gören AKP iktidarı, maden arama faaliyetleri için Kanadalı Alamos Gold şirketine 865 milyon lira teşvik de sağladı. Yeraltı varlıklarımız, yok edilen ağaçlarımız yetmedi, Alamos Gold şirketine cebimizden para aktarıldı. Aynı şirkete bölgedeki başka maden sahaları da verilecek.

Başka bir Kazdağı yok!

Proje, binlerce yılda oluşmuş, kendi ekosistemine sahip ve bulunduğu bölgeye yaşam sağlayan Kazdağları’nı geri dönüşü olmayan zararlar verdi/verecek, siyanürle toprağı, suyu, yaşamı zehirleyecek. Onlar altınla zenginleşecek, bizim sağlıklı ve güvenli yaşama hakkımız, geleceğimiz yok edilecek.

Yok edenlerin tarafında olma!

AKP işbirliği ile Alamos Gold daha zengin olacak, yandaşlar nemalanacak, bu talana mühendisler de davet edilecek.

Çanakkale ve bölgesine, ülkemize, ekolojik yaşama, tatillerde yolumuzun düştüğü keyifli dağlara, kıyılara geri dönüşü olmayan zararlar verecek siyanürlü altın madeninde mühendis olmamız istenecek.

Şirket Kanadalı’ymış, kariyermiş, CV’de yazsa ne de güzel olurmuş, ‘altın’ değerinde bir fırsatmış… Ötede dursun!

Hatırlatmak iyi olur belki de, yer aldığımız çalışmaların, projelerin sonuçlarıdır asıl sorumluluklarımız!

Geleceğimizi Kazdağları’nda yaşamı yok eden maden şirketinde mühendis olmakla değil, yıkıma karşı taraf olmakla kazanacağız!

Meslektaşlarımıza sesleniyoruz. Yaşanabilir bir ülke için dağı, ormanı, suyu yok etmeye çalışan yaşam düşmanı projenin parçası olma.

Yağmacılara verecek emeğimiz yok, çünkü #KazDağlarıHepimizin!

Politeknik