Kadıköy’ün katili ‘rantsal dönüşüm’ bir can daha aldı
Spread the love

İstanbul Kadıköy Suadiye’de seyir halindeki kamyonda sağlamlaştırılarak yüklenmemiş gaz betonlar kaldırımda yolda yürüyen kadının üzerine düştü. Beton bloklar altında kalan kadın ezilerek can verdi

Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşümün en yoğun olarak yaşandığı yerlerin başında gelen İstanbul’un Kadıköy ilçesinde hafriyat kamyonları, beton mikserleri, iş makinaları gün geçmiyor ki yaralanma veya ölümle sonuçlanan olaylar yaratmasın.

Bu kez Suadiye’de gaz beton yüklü kamyon yeterli önlemler alınmadan yapılan yükleme nedeniyle yoldan geçen bir kadının ölümüne neden oldu.

15 Haziran’da Kilolarca ağırlıktaki kalıplar altında kalan kadın olay yerinde can verirken kamyonun sürücüsü kaçtı. İnşaat malzemesi taşıyan kamyonun bir ağacın altından geçerken dallara takılması sonucu gaz betonların düştüğü belirtiliyor. Bu da taşıma sırasında yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı ve gerekli denetimlerin yapılmadığını bir kez daha ortaya koyuyor.

İlk değil bu gidişle son da olmayacak
Son olarak Şule İdil Dere, Yoğurtçu Parkı’nda hafriyat kamyonunun çarpması sonucu yaşamını yitirmişti. Şuli İdil Dere’nin ölümünün üzerinden 1 ay geçmesine rağmen sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmamış, kamyon sürücüsü ise gözaltının ardından serbest bırakılmıştı. Kadıköy halkı yaptığı eylemlerle 16 Ocak’ta Merdivenköy’de beton mikserinin devrilmesi ile bir kişi yaralanmıştı. 20 Mart’ta ise Göztepe’de evine gitmek için yolun karşısına geçmeye çalışan 78 yaşındaki Hüseyin Özbudak ise hızla gelen hafriyat kamyonunun çarpmasıyla yaşamını yitirmişti.

hafriyat_kadikoy_2

Kadıköy Kent Dayanışması uyarmıştı
Hüseyin Özbudak’ın ölümünün ardından Kadıköy Belediyesi hafta sonları hafriyat kamyonlarının çalıştırılmaması kararı almıştı. Bu kararın yeterli olmadığını ölümlerin önüne geçmeyeceğini söyleyen Kadıköy Kent Dayanışması bir bildiri yayınlayarak,bir bildiri yayınlayarak “Hafriyat kamyonlarının mahallelere giriş çıkış saatleri kısıtlanmalıdır. Hafta içi belirli saatlerde girecek şekilde düzenleme yapılmalıdır” talebinde bulunmuştu.

Hafriyat kamyonlarının günün her saatinde ve denetimsiz olarak dolaşmasının bir çok soruna neden olduğunu vurgulayan Dayanışma, “Yerel yönetim, kentsel dönüşümün günlük yaşama zarar vermesine ve hayatımızı tehlikeye atmasına izin vermemeli, engellemelidir” uyarısı yapmıştı.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love