İstanbullular Validebağ Korusu’nu savunuyor
Spread the love

İstanbul’da Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’nda yapmak istediği peyzaj projesine karşı itirazlar, mücadele devam ediyor.

İstanbul’da kent merkezinde barındırdığı canlı yaşamıyla, bitki örtüsüyle, ağaçlarıyla doğal yapısı korunan nadir korularından Validebağ Korusu’nun 261 bin 5 metre karelik bölümü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Üsküdar Belediyesi tarafından “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” adıyla tahrip edilmek isteniyor.

Yıllardır Validebağ Korusu için yapılan çeşitli planlara, projelere itiraz eden İstanbullular, Üsküdar Belediyesi’nin hukuksuz peyzaj projesini durdurmak, koruyu korumak üzere koru girişlerinde nöbet tutmaya başladı.

Yağmaya yürütmeyi durdurma

Validebağ Korusu’nda yapılacak projeye karşı açılan davada İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi; 1. Derece Sit Alanı’nda yapılmak istenen projenin telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte olması gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme şu ifadeleri kullandı;

“1. Derece doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmiş ikametgahlarına yakın olan doğal koru statüsündeki son kalan yeşil alanı olduğu, plan ile hukuka aykırı şekilde sit alanının statüsüne aykırı yapılaşma olacağı ifade edilerek yürütmenin durdurulması istenilmektedir.”

“Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idarelere (30) gün süre tanınmasına 32/06/2021tarihinde oy birliğiyle karar verildi.”

Avukat Onur Cingil, bugün (25 Haziran) korunun koru vasfını ortadan kaldıracak planlara izin veren Koruma Kurulu kararının da yürütmesinin durdurulduğunu açıkladı.

Proje talanına izin vermeyeceğiz

Konuyla ilgili konuşan Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş şunları söyledi:

“AKP’liler yine en ‘iyi’ bildikleri işi yapıyorlar. 30 milyon TL’lik bir proje. Kamu varlıklarını şirketlere aktararak korunması gereken bir koruyu tahrip etmenin, beton parka dönüştürmenin peşindeler. Doğal haliyle, ekosistemiyle korunması gereken, hatta yıllar içindeki uygunsuz müdahalelerden kurtarılması gereken Validebağ’a serilmiş çim, beton yol, yoğun ve sürekli bakım gerektiren yapılandırılmış peyzaj uygulamaları, aydınlatma vb. uygulamalar yapma amacındalar. Koruya zarar verecek bu projenin karşısındayız. Validebağ’ı yıllardır savunanların başlattığı nöbette yer alıyoruz biz de mühendisler, mimarlar, plancılar olarak. Validebağ’ı savunmak hepimizin görevi, koruyacağız.”

politeknik.org.tr


Spread the love