İstanbul’da “Konut Hakkı” Paneli Gerçekleştirildi
Spread the love

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde 31 Mart Pazar günü “Konut Hakkı” paneli düzenlendi. 
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 31 Mart Pazar günü “Konut Hakkı” başlığıyla bir panel düzenledi. Panele, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Birleşmiş Milletler Konut Hakkı Raportörü Miloon Kothari ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden Bahram Ghazi panelist olarak katıldı. Panel, İstanbul’da barınma hakkını savunan 17 mahalle derneğinin katılımıyla gerçekleşti.
Panelde ilk olarak söz alan Bahram Ghazi, barınma hakkının en temel insan haklarından biri olduğunu ve temel insan hakları olan su hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı ve ifade özgürlüğü hakkı gibi haklardan bağımsız düşünülemeyeceğini belirtti. Ghazi, devletlerin temel insan haklarını yasalarla düzenlemek zorunda olduğunu ifade ederek, bu yasaları en yoksulları gözeterek uygulaması gerektiğini vurguladı.
Ghazi konuşmasının sonunda; mahallelerin konut hakkı ihlallerine karşı birleşmesi gerektiğini ve kentlerin halk yararına düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.
Miloon Kothari ise konuşmasına; Türkiye’de geçirdiği dört gün boyunca çok rahatsız olduğunu ifade ederek başladı. Türkiye’nin şu anda, kentsel dönüşüm adı altında çok rahatsız edici ve yıkıcı bir süreçle karşı karşıya olduğunu belirtti. 
Türkiye’de yasaların çok antidemokratik bir biçimde dönüştürüldüğünü ifade eden Kothari, TOKİ adıyla oluşturulan yapının sadece başbakana hesap veren, ulusötesi bir yapı olduğunu belirtti. 
Kothari konuşmasının devamında, mücadele edenlerin sadece barınma için değil, kenti bir bütün olarak ele alarak kent hakkı için mücadele etmesi gerektiğini belirtti.
Panel, İstanbul’un mahallelerinden gelen barınma hakkı savunucularının deneyimlerini aktarmasıyla sona erdi.
politeknik.org.tr

Spread the love