III. Uludağ Mühendislik Günleri’nde İlk Gün Sona Erdi

III. Uludağ Mühendislik Günleri; açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen Nilüfer Çayı paneli ve Gündöndü film gösterimiyle ilk günü geride bıraktı.
III. Uludağ Mühendislik Günleri, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde 150 öğrencinin katılımıyla başladı. Etkinlikte, ilk olarak açılış konuşmaları yapılırken ardından Nilüfer Çayı paneli ve Gündöndü film gösterimi gerçekleştirildi.
TMMOB Bursa İKK Sekreteri Fikri Düşünceli, EMO Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar ve ZMO Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy’un gerçekleştirdiği açılış konuşmalarında mühendislik eğitiminin her geçen gün daha kötüye gittiği belirtilirken, mühendislik öğrencilerinin 3 yıldır düzenlediği mühendislik günlerinin önemine değinildi.
Açılış konuşmalarının ardından Nilüfer Çayı paneli başladı. Panelde ilk olarak Nilüfer Çayı temiz Aksın Platformu’nun Çayönü köyü temsilcisi Nazik Esen bir konuşma gerçekleştirdi. Esen konuşmasında, Nilüfer Çayı için köylerde başlatılan örgütlenme sürecinden ve bu süreçte özellikle köylü kadınların çalışmalarını aktardı.
Doğa-Der Başkanı Mehmet Demir, Nilüfer Çayı’nın kirli akmasının Bursa ilinin en büyük çevresel felaketlerinden biri olduğunu belirtti. Ancak bölge halkının kısa sürede örgütlenerek, en temel ihtiyacı olan suyuna sahip çıktığını ifade etti.
KMO Bursa Şube başkanı Ali Uluşahin, Nilüfer Çayı ile ilgili yapılan bilimsel analizler hakkında bilgi verdi. Çayın hangi noktalardan kirletildiğini açıklarken, özellikle sanayi noktalarından kirletildiğini vurguladı.
ZMO Bursa Şube Başkanı Ertuğrul Aksoy ise, Nilüfer Çayı’nın kirletilmesinin bölge tarımına etkilerini, zararlarını ve toprakta meydana getirdiği tahribatı aktardı. Aksoy, kirliliğin devam etmesi halinde, ileride sağlıklı tarım ürünlerine ulaşılamayacağını ifade etti.
Panelin ardından, Gündöndü belgesel film gösterimi gerçekleştirildi.
politeknik.org.tr