İstanbul Bienali’nde Kentsel Dönüşüm Tartışılacakmış!
Spread the love

Koç ve Eczacıbaşı gibi sermaye gruplarının sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali’nde kentsel dönüşüm temalı etkinlikler gerçekleştirilecek.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenleyeceği 13. İstanbul Bienali’de kentsel dönüşüm tartışılacak. 13. İstanbul Bienali’nin internet sitesinde yayımlanan çerçeve metinde; etkinliklerde siyasi bir forum olarak kamusal alan fikrinin işleneceği yazıyor.

 

Özellikle ‘kamu’ vurgusunun yapıldığı 13. İstanbul Bienali’nde, kamusal alanlar özelleştirilirken ihaleye girip bu alanları satın alan ve kentsel dönüşümün bizzat uygulayıcısı olan şirketler sponsor olarak yer alıyor.

13. İstanbul Bienali’nin sponsorları arasında Koç Holding ve Eczacıbaşı Holding de bulunuyor. Koç Holding, köprü ve otoyol ihaleleri alan, Eczacıbaşı ise kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek için İstanbul-Kartal’da 5500 metrekarelik yer satın alan sermaye grupları olarak biliniyor.

Kamusal alanlara saldıran sermaye gruplarının sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte; kamusal alan, kentte adaletsizlik, eşitsizlik kavramlarının ne amaçla tartışılacağı böylelikle açığa çıkıyor.

Konu ile ilgili politeknik.org.tr’ye konuşan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi YK üyesi Gürkan Akgün, sermaye ile sanat arasındaki ilişkinin, sanatın bağımsız ve muhalif duruşunu olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Akgün, 13. İstanbul Bienali’nde sponsor olan Koç Grubu’nun orman arazisi içerisine kaçak üniversite inşa ettiğini bu nedenle etkinlikte kamusal alan ve kentsel dönüşüm konularının tartışılamasının anlamsız olduğunu ifade etti.

politeknik.org.tr


Spread the love