AKP’nin Rant Politikaları Doğaya Yönelik Saldırıları ile Devam Ediyor

Meclis gündeminde bulunan ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’ ile AKP iktidarı doğayı sermayenin talanına açmaya çalışırken TMMOB, kanun tasarısı hakkında bir görüş yazısı yayımladı.

AKP iktidarı hazırladığı ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’ ile sermayenin önündeki yasal engelleri kaldırıyor, ormanları ve doğayı sermayeye sunuyor.

TMMOB ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’ hakkında bir görüş yayımladı. TMMOB’nin görüş yazısında, kanun tasarısı ile doğal sit alanlarının 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamından çıkarılacağı, doğal sit alanlarına yönelik sermaye talanının önü açılacağı belirtiliyor.

Yani tasarı yasalaşırsa mahkemelerin ‘doğal sit alanı’ kararları ile durdurduğu HES inşaatlarında çalışmalar tekrar başlayabilecek. 

TMMOB’nin görüş yazsında tasarı ile “özel kanun” niteliğine sahip olan “Milli Parklar Kanunu” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” gibi “özel kanun” niteliğine sahip kanunlar “genel kanun” niteliğine düşürüleceği de belirtiliyor.

Şimdiye kadar yasalarla korunan birçok alan ‘Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı’ ile koruma üstünlüğünü yitirecek, ülke yüzölçümünün %2 bile olmayan “doğal korunan alanlar” da özel kanun kapsamından çıkarılacak.

 

politeknik.org.tr