İş cinayeti: Stajyer mühendislik öğrencisi gemide yaşamını yitirdi

Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Mustafa Koç, staj yaptığı GANNET S gemisinde maruz bırakıldığı sağlıksız çalışma ve barınma koşulları nedeniyle yaşamını yitirdi.

Chemfleet ve Armador Tankers şirketlerinin Malta bandıralı GANNET S gemisinde 3 aylık stajını tamamlamak üzere İstanbul’dan Hindistan’a hareket eden Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Mustafa Koç 11 Temmuz’da yaşamını yitirdi. Koç’un ağabeyi İsmail Koç sosyal medya hesabından açıklama yaparak; şirketin uyguladığı ağır, sağlıksız ve kuralsız çalışma koşulları sonucu akciğer enfeksiyonu geçiren kardeşinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

‘Günde 20 saat çalıştırıldı, zorla kimyasal içeren tank temizletildi’

İsmail Koç kardeşinin, Cibuti seferi yapan GANNET S gemisinde 18 gün boyunca günde ortalama 20 saat çalıştırıldığını, stajyerlerin çalıştırılması yasak olmasına rağmen kimyasal kalıntılar içeren tankların temizliğinde çalıştırılmaya zorlandığını, hem gemi de hem de Hindistan durağı esnasında sağlıksız barınma koşullarına maruz bırakıldığını belirtti.

‘Gemi Adamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği’ne göre stajyerlerin gemilerde ana işlerde çalıştırılmaları yasal değil. Ayrıca yönetmeliğe göre çalışanların günde en az on saat, yedi günlük bir periyot içerisinde en az yetmiş yedi saat dinlendirilmesi zorunlu. Ancak gemi yönetimi, bu kurallara uymayarak henüz gemiye yeni katılmış birinci sınıf öğrencisi Koç’un iş cinayetiyle yaşamını kaybetmesine yol açtı.

Elektrik-elektronik mühendisi Delil Arslan da gemide yaşamını yitirmişti

2017 yılında da, Panama’dan Hindistan’a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan TGM Denizcilik’e ait gemide çalışan elektrik-elektronik mühendisi Delil Arslan iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmiş, şirket, Arslan’ın cenazesini Sri Lanka’da bırakarak yoluna devam etmişti.

Gemide iş cinayeti: Yaşamını yitiren mühendisi limana bırakıp devam ettiler

Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası üyesi öğrenciler ve Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Öğrenci Komisyonu sıra arkadaşları Mustafa Koç için açıklama yaptı, yaşamlarına mal olan çalışma koşullarına tepki gösterdi.

politeknik.org.tr