Mühendisler, mimarlar, plancılar İstanbul’da çocuklarla buluştu
Spread the love

Mühendisler, mimarlar, plancılar İstanbul’da yaz buluşmaları kapsamında 6 farklı noktada eğlenceli bilim, algoritma, kent, uzay ve evrim başlıklarında çocuklarla bir araya geldi.

Politeknik’in, meslektaşlarından oluşan gönüllü ekibi ve hazırladığı içerikle katıldığı ‘Çocuklarla Yaz Buluşmaları’ bu yıl İstanbul’da 24 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında Halkevleri’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Mesleki bilgisini paylaşmak, bilimin derin dünyasına, kentin geçmişine çocuklarla birlikte uzanmak isteyen mühendisler, mimarlar, şehir plancılar, Sarıyer Dağevleri Mahallesi, Tarabyaüstü Mahallesi, Şişli Okmeydanı, Beşiktaş, Küçükçekmece İkitelli ve Esenyurt’ta eğlenceli bilim, algoritma, kent, uzay ve evrim başlıklarında minik dostlarıyla bir araya geldi.

Birlikte sorguladık, birlikte öğrendik

Çocuklarla birlikte sorgulamayı, araştırmayı, merak etmeyi hedefleyen eğlenceli bilim buluşmalarında bu yıl da deneyler yapıldı. Çocukların sınır tanımayan hayal güçleri, soruları deneyleri daha eğlenceli hale getirdi.

İkitelli

Esenyurt
Okmeydanı

Beşiktaş

Algoritmaya giriş

Algoritma buluşmalarında hazırlanan oyunlarla basit algoritmalar oluşturuldu. Çocuklar, günlük hayatta dahil oldukları yada kullandıkları bilişim araçlarının nasıl işlediğine dair sorular geliştirdi, eğlendi.

Tarabyaüstü

Okmeydanı

Kendi kuyruklu yıldızını kendin yap

Sarıyer Dağevleri Mahallesi’nde yapılan uzay buluşmasında güneş sistemi ve gezegenler konuşuldu, uydu, gezegen, asteroid, meteor kavramları birlikte sorgulandı, dünyaya suyun nasıl geldiği araştırıldı. Kuyruklu yıldızların içerisinde bulunan materyaller üzerine küçük bir yıldız deneyi yapıldı.

Konumuz evrim, merak etmek serbest

Her yıl bir mahallede yapılan evrim buluşması bu yıl Esenyurt’taydı. Çocuklarla, evrimin mekanizmaları, yaşamın çeşitliliği ve kaplumbağalar üzerine eğlenceli bir buluşma gerçekleştirildi.

Kentimizi tanıyoruz

Kent buluşmalarının ilkinde çocuklarla yaşadıkları semti tanıdık, nasıl bir semtte yaşamak istedikleri, yaşam alanlarında beğendikleri ve beğenmedikleri başlıklar sorularla ortaya çıktı. Çocuklar daha sonrasında sorularını Beşiktaş sakinlerine yöneltti, esnaflar, gençler, yaşlılar cevapladı. Kent buluşmalarının ikinci haftasında ise İstanbul’daki tarihi ve kültürel varlıklar konu alındı. İstanbul’un simge yapılarına, mekanlarına ait eskizler çocuklar tarafından renklendirildi.

politeknik.org.tr


Spread the love