Gemide iş cinayeti: Yaşamını yitiren mühendisi limana bırakıp devam ettiler

Panama’dan Hindistan’a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan TGM Denizcilik’e ait gemide çalışan elektrik-elektronik mühendisi Delil Arslan iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdi. Şirket, Arslan’ın cenazesini Sri Lanka’da bıraktı ve yoluna devam etti.

İstanbul merkezli TGM Denizcilik firmasına ait, Panama’dan Hindistan’a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan Gas Cat adlı gemide 30 Eylül 2017 Cumartesi meydana gelen iş cinayeti sonucu 24 yaşındaki elektrik-elektronik mühendisi Delil Arslan yaşamını kaybetti. SoL Haber Portalı’nın haberine göre Sri Lanka açıklarındayken elektrik çarpması sonucu meydana gelen iş cinayetinin ardından şirket, Delil Arslan’ın cenazesini bir poşete sararak Sri Lanka’nın Hambantota kentine bıraktı ve yoluna devam etti.

İşe girişinin 3’üncü gününde iş cinayetinde yaşamını yitiren Delil Arslan, Fırat Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Arslan, Ağustos ayında Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ne üye olmuştu.

Katil şirket, tanık mühendisi saklıyor
Cinayetin ardından SoL Haber Portalı’na konuşan Delil Arslan’ın babası Cemal Arslan, TGM Denizcilik firmasının gerekli önlemleri almayarak neden olduğu iş cinayeti sonrası, olaya tanıklık eden çalışanın gemi ile birlikte götürüldüğünü belirtti.

Baba Cemal Arslan ‘’Elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirtilen oğlumuzun yanına, daha sonra ortaya çıktığı üzere ölüm anında yanında olmayan genç yaşlarda bir kişinin bırakıldığını ve olay yaşandığında asıl yanında olan kişinin, gemide çalışan bir diğer elektrik elektronik mühendisi olduğunu öğrendik. TGM firmasının bize verdiği bilgiye göre, olay anında oğlumuzun yanında olan bu kişi, olay nedeniyle şoka girmiş ve hâlâ şokta olduğu gerekçesiyle bizimle görüştürülmüyor” ifadelerini kullandı.

Kaza değil cinayet
İş cinayetinin ayrıntılarını öğrenmek ve mühendis Delil Arslan’ın cenazesini getirmek için uğraştıklarını belirten Cemal Arslan “Şirket bize oğlumuzun düşük volt çarpması sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini söyledi. Fakat bugün iki yeğenimle birlikte morga cenazeyi görmek için gittiğimizde, parmağın parçalandığını ve vücudunda birkaç yerde patlaklar olduğunu gördük. İş güvenliği uzmanı olan ve mahkemelerde iş kazalarında bilirkişi olarak görev yapan yeğenimin incelemeleri sonucunda, ölümün düşük bir voltla olmadığı sonucuna ulaştık. TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti. oğlumuzun cenazesini hiç bilmediğimiz bir ülkede bırakarak, hem hiçbir prosedüre uymamış, hem de cenazeyi sahiplenmemiştir’’ dedi.

TGM Denizcilik kimdir?
Mayıs 2012 tarihinde kurulan şirket, iş cinayetinin yaşandığı Gas Cat gemisinin de aralarında bulunduğu üç LPG gemisinin teknik, operasyon ve personel yönetimini üstlenerek faaliyetlerine başladı. Şirketin internet sitesinin ‘Vizyonumuz’ bölümünde ‘Şirket , düzenli olarak hedeflerini oluşturarak, performansını takip ederek , oluşan kazaları analiz ederek, aksamaların sebeplerini bularak, yöntemler oluşturarak devamlı bir geliştirme süreci içerisinde sıfır deniz kirliliği ve kazaya yönelik amacı görev edinmiştir.’ ifadeleri kullanılıyor. Şirketin gerçek vizyonu ise, gemisinde gerçekleşen iş cinayetini ört pas etmek.

politeknik.org.tr