Ihlamur Parkı’nda zafer direnenlerin: İmar planında inşaata yer yok

Beşiktaş Ihlamur Parkı’nın da içinde bulunduğu 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı onaylandı. Plana göre Ihlamur Parkı park olarak kaldı, Beşiktaşlıların aylardır yapılaşmaya karşı direndiği parka inşaat yapılamayacak.

Beşiktaş Ihlamur Parkı’nı savunanların direnişi kazandı. Beşiktaş Ihlamur Parkı’nın da içinde bulunduğu Ihlamur Kasrı 1. ve 3. Derece doğal sit alanları ve etkileme geri bölgesi hakkındaki 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı. Plana göre Ihlamur Parkı bir bütün olarak park şeklinde kalacak. Seba İnşaat tarafından parkın etrafının çevrilmesiyle başlayan ve mahallelilerin direnişiyle aylarca savunulan Ihlamur Parkı’nda direniş kazanmış oldu.

Beşiktaşlılar mücadelenin başından bu yana Ihlamur Parkı’nın 1800’lü yıllardan bugüne kamuya açık mesire olarak kullanıldığını, alanın kamusal olduğunu ve parkta hiçbir inşaat faaliyetine vermeyeceklerini ısrarla dile getirmişti.

Ne olmuştu?
İstanbul Beşiktaş’ta Abbasağa Mahallesi’ndeki Ihlamur Parkı 21 Haziran (Çarşamba) günü, parkın bulunduğu alanın sahibi olduğu iddia edilen bir kişinin getirdiği taşeron firma tarafından yüksek panellerle çevrilmişti. Mahalle halkı bu gelişme sonrası direniş başlatmış, parkta forumlarda biraraya gelmiş ve nöbet başlatmıştı. Aylardır süren mücadelede Beşiktaşlılar, Beşiktaş Belediyesi’ni ısrarla parkı savunmaya davet etmişti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar bu süreçte Ihlamur Parkı’nı savunan Beşiktaşlıları Belediye Meclis toplantısına almamıştı. Konunun kamuoyuna yansıması sonucu parka giden Hazinedar’ın korumaları ve zabıta birimleri Ihlamur Parkı’nda Hazinedar’a tepki gösteren mahallelileri darp etmişti. Beşiktaş Belediyesi ve belediye başkanı Murat Hazinedar park mücadelesi sırasında parkın tamamının savunulması konusunu ısrarla gözardı etmiş, parkın özel mülk olduğunu dile getirmişti. Beşiktaş Belediye Başkanı parkın üst tarafına dokunulmadan 4 bin metrekarelik inşaat projesinin parkın alt kısmına yapılacağı konusunda mahallelileri ikna etmeye çalışmıştı.

Onaylanan nazım imar planı sonrasında Ihlamur Parkı mahallelilerin mücadele esnasında savunduğu gibi bir bütün olarak inşaata kapatılmış oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda askıya çıkan plan:

ih_2

ih_1

Planda Ihlamur Parkı

politeknik.org.tr