Beşiktaş’ta tarihi parka inşaat hazırlığı
Spread the love

Abbasağa Mahallesi’nde eski Toprak Holding binasının önünde bulunan park rant ve yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. İçinde tarihi anıtlar, çok yıllık ağaçlar bulunan ve kamusal alan olarak kullanılan tarihi park yüksek panellerle kapatıldı.

İstanbul Beşiktaş’ta Abbasağa Mahallesi’ndeki tarihi park 21 Haziran (Çarşamba) günü, parkın bulunduğu alanın sahibi olduğu iddia edilen bir kişinin getirdiği taşeron firma tarafından yüksek panellerle çevrildi. Beşiktaş Belediyesi ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kurum sayfalarından yapılan sorgu sonucu; 330 ada 20 parselde bulunan 11.696 m2 büyüklüğündeki parkın cinsi arsa olarak yer alırken, imar durumu bilgisine ulaşılamıyor.

abbas_2

Belediyeler: “Haberimiz yok”
Mahalle sakinlerinin Abbasağa Mahallesi muhtarı ile Beyaz Masa’ya bilgi edinme amaçlı yaptıkları başvuru sonucunda; parkta mahkeme süreci olduğu ve parkın bir kısmında inşaata hemen mi, yoksa mahkeme sürecinin sonucunda mı başlanacağı konusunda referandum yapılacağı bilgisi edinildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi ise parktaki süreç hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Mahalleliler buluşuyor
Tarihi parkın kamusal alan olarak kullanımına devam edilmesi gerektiğini ve yapılaşma istemediklerini söyleyen mahalle sakinleri imza kampanyası başlattı. Mahalle sakinleri ve yaşam savunucuları Beşiktaş Kent Dayanışması’nın çağrısıyla 27 Haziran Pazartesi günü saat 18:00’de parkta başlatılan süreci değerlendirmek üzere parkta buluşacak.

abbas_3abbas_4

politeknik.org.tr


Spread the love