İBB kelime oyunu yapma, talanın ve kamuyu uğrattığın zararın hesabını ver! – Politeknik
Spread the love

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bizzat proje tanıtım ofisindeki çalışanından aldığımız bilgi üzerine gündem yaptığımız Kabataş Martı Projesi ile ilgili açıklama yaptı.

İBB, projede karayolu tünellerinin iptal edildiğini ‘karayolu trafik akışını yer altına almaksızın yeniden düzenlenecektir’ diyerek açıkladı. Proje başlarken büyük reklamlar yaparak parlattığı martı şeklindeki transfer binası, 83 bin metrekarelik beton meydan, 1000 kapasiteli otopark ve farklı fonksiyonlara sahip yeraltı galerilerinden ise bahsetmedi. ‘Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi en kısa sürede tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulacaktır’ ifadelerini kullandı.

Kıyıya zarar veren gereksiz bir beton yığını İBB’nin enkazıdır
Proje başladığından bugüne kadar Kabataş’ta Boğaz ve kıyı tahrip edilerek beton iskeleler yapıldı. Kabataş kıyısına geri dönüşü olmayan zararlar verildi. 2 yıl boyunca halkın ulaşım hakkı gasp edildi. Hafriyat çalışmaları yapıldı, imalat sürecinde binlerce metreküp beton kullanıldı. Tüm bunların yaşanmaması için proje gündeme geldiğinde mevcut iskelelerde iyileştirme yapılabileceğini belirtmiş ve açıklamamızda ”Mevcut yapıların, yanaşması öngörülen deniz ulaştırma araçlarına uygunluğu yapısal açıdan irdelenmeli, gerekirse güçlendirme yapılmalıdır ancak Kabataş iskelesini halihazırda kullanan ve kullanacak olan ulaşım araçları göz önüne alındığında büyük yanaşma kuvvetleri doğuracak boyutta araçlar değildir. Kabataş’taki mevcut iskelelerin rehabilitasyonu ulaşım güvenliği için de yeterlidir.” ifadelerini kullanmıştık. Ama İBB, halkın sağlıklı ve güvenli yaşayabileceği bir İstanbul yerine rant odaklı kent politikalarında ısrar etti.

Talanda ısrar eden İBB, kamuyu uğrattığı zararın hesabını vermelidir
Kimseye sormadan, halkın, biz meslek insanlarının itirazlarına kulak asmayan, kamu yararı taşımayan bir ‘mega’ projede ısrar eden İBB, ekonomik krizin etkilerinin yaşandığı bugünlerde sessiz sedasız projenin bir bölümünü yapmaktan vazgeçtiğini açıklıyor, yaptığımız gündem sonucu açıklamak zorunda kalıyor. Ortaya çıkan kamu zararını saklamak için ‘İptal yok değişiklik var’ diyerek kelime oyunları yapıyor.

Karayolu tünelleri gibi bugün yapılmayacağı açıklanan kısımları da içeren proje tasarımları ve reklam çalışmaları için binlerce TL’lik harcama yapıldı. Özetle, İBB kamuyu zarara uğrattı, işin içinden ‘proje değişti’ diyerek çıkamaz.

Kabataş Martı Projesi’nde hukuk tanımayan İBB, İstanbul halkını yok sayan ısrarı ve çöpe attığı her bir kuruşumuz için hesap vermelidir!

Politeknik


Spread the love